Αγγαρεία για Ρόμα και Μπεσίκτας, με το ζόρι ο Άγιαξ, "έμφραγμα" για Ζενίτ

Ενημερώθηκε: 23/02/17 - 22:51

Στο πιο αδιάφορο ματς από τα αποψινά (23/2) του Europa League, μιας και το 4-0 των Ιταλών στην Ισπανία δεν άφηνε περιθώρια για… θαύματα, το «κίτρινο υποβρύχιο» προσπάθησε να αγχώσει τους γηπεδούχους, πήρε, τελικά, τη νίκη, αλλά το 0-1 προφανώς δεν έφτανε.

Το γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Ράφαελ Μπορέ στο 16', με την ομάδα της "αιώνιας πόλης", που είχε πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της, αλλά και τον Τότι βασικό, να σοβαρεύεται και παρά την ήττα, να μη δίνει στη Βιγιαρεάλ ελπίδες για κάτι, που μόνο ως ανατροπή του αιώνα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί.

Ο Άγιαξ τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Λέγκια Βαρσοβίας, ωστόσο επικράτησε με 1-0 και σε συνδυασμό με τη "λευκή" ισοπαλία του πρώτου αγώνα, πήρε την πρόκριση στους "16" του Europa League. "Χρυσός" σκόρερ ο Βίργκεβερ, το πάλεψαν οι Πολωνοί.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με τον Άγιαξ να έχει την καλύτερη στιγμή για να ανοίξει το σκορ στο 20ο λεπτό. Ωστόσο, ο Ζίγιεχ δεν κατάφερε από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, σημαδεύοντας τη… ρίζα του δεξιού δοκαριού!

Ωστόσο, με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Αίαντας πέτυχε το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση, με τον Βίργκεβερ να σκοράρει μέσα από την περιοχή. Η Λέγκια ήταν αναγκασμένη να ψάξει την ισοφάριση, πίεσε αλλά κλασσική ευκαιρία δεν έφτιαξε, με τον Άγιαξ να κρατάει τη μεγάλη νίκη μέχρι το φινάλε!

Η Άντερλεχτ με γκολ του Τέλιν στο 90ο λεπτό άρπαξε την πρόκριση μέσα από τα χέρια της Ζενίτ που μέχρι εκείνη την στιγμή είχε στα χέρια της με το 3-0 το εισιτήριο για την επόμενη φάση με πρωταγωνιστή τον Τζουλιάνο.

Ο Βραζιλιάνος σημείωσε το 1-0 και το 3-0, ενώ έδωσε την ασίστ στον Αρτιόμ Τζιούμπα για το 2-0, με τον τελευταίο να δημιουργεί με τη σειρά του πρώτο και το τρίτο γκολ των Ρώσων.

Όμως ο Τέλιν με κεφαλιά μετά την πρώτη που του έκανε ο Νούιτινκ μείωσε σε 3-1 και σημείωσε το εκτός έδρας γκολ που έδωσε την πρόκριση στους Βέλγους.