Αγώνας-διαφήμιση για το ποδόσφαιρο: Νάπολι-Μίλαν 2-2

Καταπληκτικό ματς έγινε στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» όπου Νάπολι και Μίλαν αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2

Ενημερώθηκε: 30/10/23 - 00:47

Καταπληκτικό ματς έγινε στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» όπου Νάπολι και Μίλαν αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 για τη 10η αγωνιστική της Serie A. Ο «γερόλυκος» Ολιβιέ Ζιρού, στα 37 του χρόνια, σκόραρε δις για τους «ροσονέρι» στο α΄ ημίχρονο, όμως οι πρωταθλητές επέστρεψαν στο ματς με τον Πολιτάνο στο 50΄ και ισοφάρισαν με φάουλ-κεραυνό του Ρασπαντόρι στο 63.

Έτσι, κερδισμένη της αγωνιστικής αναδέιχθηκε η Ιντερ, που επικράτησε 1-0 της Ρόμα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και παραμένει στην κορυφή. Ο Μάρκους Τιράμ έβαλε την… υπογραφή του, σκοράροντας στο 81ο λεπτό και χαρίζοντας τη μεγάλη νίκη στην Ίντερ επί της φορμαρισμένης Ρόμα.

Ο αγώνας «σημαδεύτηκε» από τις έντονες αποδοκιμασίες που δέχθηκε ο Ρομέλου Λουκάκου στην επιστροφή του στο Μιλάνο, αυτή την φορά ως αντίπαλος των «νερατζούρι».

Ο Βέλγος στράικερ των «Ρωμαίων» αποδοκιμάστηκε έντονα από τους φιλάθλους της Ίντερ και ήταν φανερό ότι η όλη ατμόσφαιρα τον επηρέασε σημαντικά, απέχοντας κατά πολύ από τον καλό του εαυτό, παρότι ο Ζοζέ Μουρίνιο τον κράτησε σε όλο το ματς στην ενδεκάδα των «Ρωμαίων».

Μετά τη νίκη επί της Σάλτσμπουργκ στο Champions League, η Ίντερ συνέχισε στο δρόμο των επιτυχιών και στο ιταλικό πρωτάθλημα, όπου με το 8ο «τρίποντο» σε 10 αγώνες (έχει μόλις μία ήττα) παρέμεινε μόνη στο ρετιρέ της βαθμολογίας, άσχετα με το τι θα κάνει αργότερα η Μίλαν στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» κόντρα στην πρωταθλήτρια Νάπολι.

Από 7-1-1 εντός κι εκτός των συνόρων προερχόταν η Ρόμα, η οποία μετά το «χαστούκι» από την Τζένοα έτρεξε ένα σερί 5 σερί νικών με τέρματα 13-1. Απόψε, όμως, δεν τα κατάφερε στο Μιλάνο, όπου γνώρισε την 4η εφετινή της ήττα στη Serie A κι έμεινε πολύ μακριά από την κορυφή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στη Serie A:

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ