Άντεξε η Λιόν, πρόκριση για Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ Άγιαξ, Σάλκε και Άντερλεχτ

Ενημερώθηκε: 17/03/17 - 01:07

Η Λιόν του Μπρούνο Ζενεσιό γνώρισε… γλυκιά ήττα από τη Ρόμα με 2-1 και σε συνδυασμό με τη νίκη της στο πρώτο παιχνίδι με 4-2, προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League.

Η Λιόν έδειξε πολύ νωρίς τις διαθέσεις της. Μόλις στο 16’ ο Ντιακαμπί με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά άνοιξε το σκορ για τους Λιονέ, παγώνοντας το "Ολίμπικο". Η Ρόμα βρισκόταν με το ξεκίνημα του ματς με την πλάτη στον τοίχο. Έψαχνε τρία γκολ για να προκριθεί -εφόσον δεν έτρωγε ένα βέβαια- και το πρώτο το βρήκε ένα λεπτό μετά. Μετά από φάουλ του Ντε Ρόσι ο Στρούτμαν έκανε την προβολή και ισοφάρισε σε 1-1.

Παρότι οι "τζιαλορόσι» πίεζαν ασφυκτικά αδυνατούσαν να σκοράρουν ένα δεύτερο τέρμα πριν το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν εξαιρετικά και αν ήταν πιο προσεχτικοί στην κόντρα-επίθεση, είναι πολύ πιθανό να είχαν τελειώσει νωρίτερα το ματς.

Ωστόσο, θέλησαν να… παιδέψουν τους εαυτούς τους καθώς στο 60ο λεπτό ο Τουσάρ έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το 2-1. Παρά την τρομερή πίεση τους, όμως, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν ένα τρίτο τέρμα, με το σκορ να μένει μέχρι τέλους και την Λιόν να δηλώνει παρούσα στα προημιτελικά και την μάχη για την κατάκτηση του τροπαίου.

Παρόλο που ζορίστηκε για δεύτερη φορά από τη μαχητική Ροστόφ (1-1 το πρώτο ματς), η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τον τρόπο να επικρατήσουν 1-0 και να προκριθούν στους "8" του Europa League.

Μετά από ένα ημίχρονο όπου κυριάρχησε επί των Ρώσων, η ομάδα του Μουρίνιο δεν κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνά τους. Και υπεύθυνος γι’ αυτό ήταν ο εξαιρετικός Μεντβέντεφ, αλλά και το… δοκάρι του, που σταμάτησε δυο φορές τον Ιμπραΐμοβιτς (σε προβολή και δυνατό σουτ).

Χάνοντας όμως με τραυματισμό τον Πογκμπά, οι γηπεδούχοι έχασαν και τον ρυθμό τους. Άρχισαν να προσέχουν και την άμυνά τους. Αφού κινδύνευσαν λοιπόν (με τον Ρομέρο να σταματά σουτ του Αζμούν), κατάφεραν τελικά να πάρουν προβάδισμα: Με ένα κοντινό σουτ του Μάτα έπειτα από τακουνάκι του Ζλάταν.

Ένα γκολ που θα αποδεικνυόταν εντέλει αρκετό. Γιατί οι Ρώσοι το πάλεψαν, πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να ισοφαρίσουν. Χάρη στις μεγάλες επεμβάσεις του Ρομέρο (σε κοντινή κεφαλιά του Μπουχάροφ και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νομπόα στο 94’) οι οποίες προστάτευσαν το σκορ και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση ο Άγιαξ νίκησε 2-0 την Κοπεγχάγη στην "Άμστερνταμ Αρίνα" και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League.

Με διάθεση να γίνει αφεντικό με το καλημέρα μπήκε στην αναμέτρηση με την Κοπεγχάγη ο Άγιαξ, που είχε ηττηθεί 2-1 στo πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στη Δανία.

Ωστόσο η Κοπεγχάγη ήταν συμπαγής στο πρώτο διάστημα του αγώνα και δεν απειλήθηκε, παρά την καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους γηπεδούχους. Τελικά χρειάστηκε να περάσουν 22 λεπτά για να βρουν οι Ολλανδοί τον δρόμο προς τα δίχτυα. Συγκεκριμένα, στο 23΄ο Γιουνές επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Όλσεν έδιωξε την μπάλα και ο Τραορέ που ακολούθησε τη φάση, με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έγραψε το 1-0, σκορ πρόκρισης για τους Ολλανδούς.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το 45΄, αλλά στις καθυστερήσεις ο Αίαντας κέρδισε πέναλτι με τον Ντόλμπεργκ, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 2-0.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Κοπεγχάγη μπήκε με σκοπό το γκολ που σε πρώτη φάση θα της εξασφάλιζε την παράταση, αλλά ο Άγιαξ στην κόντρα απειλούσε σε κάθε ευκαιρία. Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε ως το τέλος με τους Ολλανδούς να διαχειρίζονται σωστά το ματς χωρίς να κινδυνεύουν και να παίρνουν μια δίκαιη νίκη και μαζί την πρόκριση στους "8", απέναντι στην αξιόμαχη Κοπεγχάγη.

Άντερλεχτ (Ρενέ Βάιλερ): Ρουμπέν, Κάρα, Σπάγιτς, Ναγιάρ, Τσίπτσιου, Άπια, Τίλεμανς, Ντεντόνκερ, Στάντσιου (64’ Ατσεαμπόνγκ), Τεόντορτσικ (75’ Τελίν), Ανί

Στον πάγκο: Ντεσάχτ, Μπρούνο, Νόιτινγκ, Μπεκ, Ομπράντοβιτς

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Ιωάννου, Λάγο, Αρτυματάς, Εμπεσίλιο (57’ Γιαμπερέ), Γιαννιώτας, Μπαράλ (78’ Βάντερ), Ντε Καμάργκο (73’ Μπερτόλιο), Σωτηρίου

Στον πάγκο: Χριστοφόρου, Αλεξάνδρου, Αλωνεύτης, Πάρντο

Διαιτητής: Αλεξέι Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία)

Γήπεδο: Κονστάντ Βάντεν Στοκ (Βρυξέλλες)