Αποκλεισμός-ΣΟΚ για Τζόκοβιτς!

Ενημερώθηκε: 19/01/17 - 19:55

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, κάτοχος του Αυστραλιανού Όπεν, θα δει την υπόλοιπη διοργάνωση από την εξέδρα, καθώς υπέστη μία από τις πιο βαριές (από άποψη σημασίας, όχι σκορ) ήττες της καριέρας του, από τον Ντένις Ίστομιν, νο117 στον κόσμο με 3-2 σετ (7-6 (10-8) 5-7 2-6 7-6 (7-5) 6-4).

Μετά έναν αγώνα που διήρκησε 4 ώρες και 48 λεπτά, ο Τζόκοβιτς ηττήθηκε από τον Ουζμπέκο και αποκλείστηκε από τον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, κάτι που είχε να του συμβεί από το Γουίμπλετον του 2008.

"Άξιζε τη νίκη. Αναμφίβολα ήταν καλύτερος παίκτης τις καίριες στιγμές. Πολλά πράγματα ήταν με το μέρος του σήμερα και είναι άξιος νικητής. Δεν μπορούσα να κάνω πολλά πράγματα", δήλωσε ο Τζόκοβιτς μετά τον αγώνα.

Όπως είναι λογικό, ο δρόμος για την πρώτη κατάκτηση του Όπεν έγινε σαφώς πιο εύκολος για τον Άντι Μάρεϊ, ο οποίος τα τελευταία εφτά χρόνια έχει χάσει 5 τελικούς, τους 4 από τον Τζόκοβιτς.