Bundesliga: Πήρε το ντέρμπι με Λειψία η Λεβερκούζεν - Τα αποτελέσματα

Ενημερώθηκε: 19/08/23 - 19:03

Αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο, ο οποίος ετοιμάζει βαλίτσες για την Αγγλία και τη Γουέστ Χαμ, η Στουτγκάρδη έκανε πάρτι στην πρεμιέρα της Bundesliga, διαλύοντας με 5-0 την Μπόχουμ.

Με το δεξί ξεκίνησαν, επίσης, Λεβερκούζεν, Φράιμπουργκ και Βόλφσμπουργκ ενώ θρίλερ εκτυλίχθηκε στο «WWKΑρένα».

Στη «Μερτσέντες Μπενζ Αρίνα», η Στουτγκάρδη σκόρπισε στους πέντε ανέμους την Μπόχουμ. Πρωταγωνιστές για τους Σουηβούς ήταν οι Σέρχου Γκιρασί και Σίλας Κατόμπα Εμβουμπά που σημείωσαν από δύο γκολ ενώ το άλλο τέρμα για την ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες πέτυχε ο Νταν-Αξελ Ζαγκαντού.

Η Λεβερκούζεν προσγείωσε απότομα τη Λειψία κερδίζοντας τους θριαμβευτές του γερμανικού Σούπερ Καπ με 3-2 στην «Μπάι Αρίνα». Με τους αμυντικούς Ζερεμί Φρίμπονγκ και Τζόναθαν Τα πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων οι «ασπιρίνες», προτού μειώσει ο «καυτός» Ντάνι Ολμο. Ο Φλόριαν Βίρτς αποκατέστησε τη διαφορά δύο τερμάτων για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο προτού διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Λοϊς Οπέντα.

Στο «WWK Arena» έγινε ίσως – αν και είναι πολύ νωρίς – η ματσάρα της χρονιάς, όπου Αουγκσμπουργκ και Γκλάντμπαχ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 4-4. Καθηλωτικό το πρώτο μέρος, όταν και οι δυο ομάδες σημείωσαν από τρία γκολ. Ο Ρούμπεν Βάργκας φάνηκε να δίνει το «τρίποντο» στην Αουγκσμπουργκ αλλά στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, με εκτέλεση πέναλτι, ο Τομάς Τσβαντσάρα έσωσε το βαθμό για τα «πουλάρια».

Με ένα γκολ κι ένα… αυτογκόλ η Φράιμπουργκ πέρασε νικηφόρα από την «PreZero Αρίνα» κερδίζοντας με 2-1 τη Χόφενχαϊμ ενώ στη «Φόλκσβαγκεν Αρίνα» η Βόλφσμπουργκ από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» το ματς με τη νεοφώτιστη Χάιντενχαϊμ.