Δεν καταλαβαίνει από..."αγίους" η Τσέλσι!

Ενημερώθηκε: 26/04/17 - 00:07

Ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου βρίσκεται η Τσέλσι! Μετά την εμφατική τεσσάρα επι της Τότεναμ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, οι "μπλε" επικράτησαν της Σαουθάμπτον με 4-2, κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς το...Άγιο Δισκοπότηρο!

Με τους Αζάρ και Κόστα να έχουν ορέξεις, η ομάδα του Κόντε ξεκαθάρισε νωρίς τις διαθέσεις της. Μόλις στο 5’ λοιπόν είχε πάρει το κουμάντο, με άπιαστο διαγώνιο σουτ του Βέλγου σταρ!

Οι "άγιοι" αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 24’ με κοντινό σουτ του Ρομέου. Δεν μπόρεσαν, ωστόσο, ούτε μέχρι το ημίχρονο να το κρατήσουν. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Κέιχιλ έπιασε την κεφαλιά, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Τσέλσι.

Το παιχνίδι καθάρισε στο 54’ ο Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος πέτυχε το 50ο του γκολ σε 85 ματς πρωταθλήματος και στο 89’ έβαλε την τελευταία πινελιά μετά από… καλλιτεχνικό συνδυασμό με τον Πέδρο.

Το μόνο που κατάφερε η Σαουθάμπτον ήταν να μειώσει με την κεφαλιά του Μπερτράν στις καθυστερήσεις. Αυτή η νίκη κράτησε την Τσέλσι κυρίαρχη στη μάχη του τίτλου, με απόσταση επτά πόντων (και ενός παιχνιδιού παραπάνω) από την Τότεναμ.