Δεν σταματά η Λαμία!

Ενημερώθηκε: 19/02/17 - 22:47

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σουλεϊμάν Όμο που σκόραρε το πρώτο τέρμα και έφτιαξε το δεύτερο, η Λαμία επικράτησε 2-0 της Σπάρτης και αύξησε τη διαφορά από τον τρίτο Άρη στους 6 βαθμούς.

Ο Νιγηριανός χαφ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, κάνοντας πιο εύκολο το έργο της ομάδας του. Ωστόσο, κράταγε το καλύτερο για το τέλος. Στο 77’, έκανε μια απίθανη ντρίμπλα αλά… Νεϊμάρ και γύρισε στον επερχόμενο Βασιλόγιαννη που διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στα τρίποντα επέστρεψε και ο ΟΦΗ που διέλυσε με 5-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας. Ο Βουό έκανε… ότι ήθελε στο ματς, καθώς σκόραρε τρία τέρματα, με τους Χαντί και Μπόατενγκ να πετυχαίνουν και αυτοί από ένα τέρμα!

Τα Τρίκαλα έσωσαν τον βαθμό στο φινάλε κόντρα στην Καλλιθέα. Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν με τον Γιαννιτσάνη, αλλά ο Σταματάκος με δύο τέρματα σε πέντε λεπτά γύρισε… τούμπα το ματς. Ωστόσο, ο Λεάντρο με τέρμα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε στο τελικό 2-2.

Βαθμολογική ανάσα για την Καλλονή, που επικράτησε 1-0 του Αγροτικού Αστέρα, ενώ ο Αχαρναϊκός… βύθισε τον Αιγινιακό (3-1). Νίκη μετά από 1,5 μήνα για τον Πανσερραϊκό κόντρα στον Κισσαμικό, ενώ ο Πανελευσινιακός έμεινε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τον Παναιγιάλειο.

Τέλος βέβαια, να σημειώσουμε πως η Λαμία κινδυνεύει με -6 (να χάσει, δηλαδή, το σημερινό ματς στα χαρτιά και αφαίρεση τριών επιπλέον βαθμών) λόγω χρησιμοποίησης έξι ξένων παικτών!