EURO 2016: Πορτογαλία- Πολωνία 5-3 στα πέναλτι. 1-1 η κανονική διάρκεια του αγώνα

Ενημερώθηκε: 01/07/16 - 02:50

Όταν έχεις...πρόγραμμα, τα πάντα μπορείς να πετύχεις! Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος, παραμένει χωρίς νίκη στο τουρνουά, όμως βρίσκεται στα ημιτελικά της διοργάνωσης, καθώς απέκλεισε την Πολωνία στη διαδικασία των πέναλτυ με 5-3. Μοιράιος για τους Πολωνούς, ο Γιάκουμπ Μπλατζικόφσκι, που αστόχησε στο τέταρτο πέναλτυ της Πολωνίας.

Η Πολωνία άνοιξε το σκορ με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 2ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης. Έπειτα από κακό υπολογισμό του Σεντρίκ ,που δεν μπόρεσε να κόψει μια ακίνδυνη μπαλιά, ο Γκροσίτσκι μπήκε από αριστερά στην περιοχή και γυρίζοντας στο πέναλτι, έδωσε την ευκαιρία στον Λεβαντόφσκι να σημειώσει -με απευθείας πλασέ- το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση!

Οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν με τον Ρενάτο Σάντσες στο 33ο λεπτό! Μετά από εναλλαγή της μπάλας με τον Ρονάλντο, ο Σάντσες σουτάρει δυνατά από το ύψος της περιοχής και η μπάλα -αφού κόντραρε και άλλαξε ελαφρώς πορεία- καρφώθηκε στην αριστερή γωνία του Φαμπιάνσκι!

Στην παράταση ο Ρονάλντο, έχασε μοναδικές ευκαιρίες και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτυ, όπου οι Πορτογάλοι αποδείχθηκαν και πιο ψύχραιμοι. Σκόραραν ΟΛΟΙ στη "ρωσική ρουλέτα" (Ρονάλντο, Σάντσες, Μουτίνιο, Νάνι). Κι αφού ο Πατρίσιο έκανε τη μια απόκρουση που χρειαζόταν στην εκτέλεση του Μπλαστσικόφσκι, το πόδι του Κουαρέσμα υπέγραψε ξανά τη λύτρωση και τη συνέχεια του ονείρου για την κούπα.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Πολωνία (Άνταμ Ναβάλκα, 4-4-2): Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Γκλικ, Παζντάν, Γεντρέιτσικ, Μαζίνσκι, Κριχόβιακ, Μπλαστσικόφσκι, Γκροζίτσκι, Μίλικ, Λεβαντόφσκι

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος, 4-1-3-2): Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Φόντε, Ελισέου, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Ζοάο Μάριο, Ρενάτο Σάντσες, Αντριέν Σίλβα, Νάνι, Κ. Ρονάλντο

EURO 2016: Επίθεση Πολωνών οπαδών σε Πορτογάλους (pics)