Γάλλοι θριαμβευτές μέσα στη Γερμανία!

LIVE: Μπορούσια Ντόρτμουντ-Μονακό 0-2 στο 35' (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 12/04/17 - 23:09

Μετά το σοκ της βομβιστικής επίθεσης, η Ντόρτμουντ… υπέστη σοκ και από την τρομερή Μονακό! Με τον Εμπαπέ να βάζει ξανά τη «σφραγίδα» του, η ομαδάρα του Ζαρντίμ επικράτησε 3-2 στη Βεστφαλία!

Ο διαιτητής, Ορσάτο έδωσε πέναλτι για τη Μονακό, σε κράτημα του Σωκράτη στον Εμπαπέ, με τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό να δέχεται και κίτρινη κάρτα. Δεν υπάρχει καμία παράβαση! Ο Φαμπίνιο ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα άουτ στο 17ο λεπτό!

Με γκολ-οφσάιντ, οι Μονεγάσκοι ανοίγουν το σκορ στη Βεστφαλία! Μετά από σέντρα του Λεμάρ από αριστερά, ο Εμπαπέ, που βρίσκεται... κάνα μέτρο πιο μπροστά από τη γερμανική άμυνα, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, στο 19ο λεπτό!

Οι Μονεγάσκοι κάνουν άλλο ένα... πάρτι από αριστερά, βγήκε η σέντρα και ο Μπέντερ, με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για το 2-0 των Γάλλων μέσα στη Γερμανία!

Η Ντόρτμουντ, μπορεί να μείωσε στο 57' με τον Ντεμπελέ, αλλά… ξέχασε τον Εμπαπέ! Στο 79', τρία λεπτά μετά την ανεπανάληπτη ευκαιρία του Φαλκάο, ο 18χρονος Γάλλος εκμεταλλεύτηκε το νέο κενό στην άμυνα των Βεστφαλών, που είχαν ανέβει όλοι μπροστά για την ισοφάριση και με ένα «αλήτικο» πλασέ, έκανε το 3-1!

Οι γηπεδούχοι, πάντως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τον Καγκάουα να μειώνει εκ νέου στο… γκολ, στο 84', έκαναν θρίλερ το φινάλε της αναμέτρησης. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μάλιστα, ο Ομπαμεγιάνγκ έχασε τρομερή ευκαιρία για το 3-3, στέλνοντας με εξ επαφής κεφαλιά την μπάλα άουτ! Το 2-3, όμως, παρέμεινε ως το τέλος και η ομάδα του Πριγκιπάτου είναι, πια, με το 1,5 πόδι στα ημιτελικά του Champions League, συνεχίζοντας να… χαζεύει όλη την Ευρώπη!

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Τόμας Τούχελ): Μπούρκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Μπέντερ (46' Νούρι Σαχίν), Γκίντερ, Σμέλτσερ (46' Πούλισιτς), Βάιγκλ, Καγκάουα, Ουσμάν Ντεμπελέ, Ραφαέλ Γκερέιρο, Ομπαμεγιάνγκ

Μονακό (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Σούμπασιτς, Αλμαμί Τουρέ, Γκλικ, Τζέμερσον, Ράγκι, Φαμπίνιο, Ζοάο Μιράντα, Μπερνάρντο Σίλβα, Λεμάρ, Εμπαπέ, Φαλκάο (85' Ζερμέν)