"Γκέλα" για ΑΕΚ, απέναντι στον γενναίο Ηρακλή (0-0)

Ενημερώθηκε: 26/09/16 - 23:17

Δεν κατάφερε να πατήσει στην κορυφή μετά από 9 χρόνια η ΑΕΚ. Κατώτερη των περιστάσεων και πνιγμένη στο άγχος του να εκμεταλλευτεί τις απώλειες των άλλων διεκδικητών του τίτλου, η Ένωση έμεινε στο 0-0 με τον μαχητικό Ηρακλή.

Χάνοντας ένα ημίχρονο και με τον Κετσπάγια να μη βρίσκει λύσεις απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων, οι "κιτρινόμαυροι" έχασαν την ευκαιρία να πάνε με "αέρα" στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Δυο φορές ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ -σε χέρι του Μπαρτολίνι και πτώση του Χριστοδουλόπουλου- ωστόσο σωστά ο διαιτητής Μπλάνας (που έπρεπε να δώσει ένα έμμεσο στο πρώτο ημίχρονο στον Ηρακλή) δεν έδωσε τίποτα.

Πολύ κακή εικόνα από την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, με τους παίχτες του Τιμούρ Κετσπάγια να μην μπορεί να διασπάσουν την άμυνα του Ηρακλή, με τον "Γηραιό", να ψάχνει την κόντρα με τους επικίνδυνους Λάμπρου και Περόνε.

Ήταν τόσο κακή λοιπόν η εικόνα της ομάδας του, που ο Κετσπάγια δεν περίμενε καθόλου να τη διορθώσει στο ημίχρονο. Ή τουλάχιστον να το επιχειρήσει, ρίχνοντας Χριστοδουλόπουλο-Πλατέλλα αντί Βάργκας-Πέκχαρτ και περνώντας τον Μπακασέτα στην κορυφή της επίθεσης.

Οι ευκαιρίες όμως που άρχισε να παράγει, περνούσαν ανεκμετάλλευτες, με τον Ηρακλή όσο περνάει η ώρα, να βρίσκει κουράγιο, μπροστά στο δέλεαρ του "χρυσού" βαθμού, μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Το καθαρό μυαλό που χρειαζόταν για να διασπαστεί το τείχος του Ηρακλή δεν υπήρχε. Όπως δεν υπήρχε και πέναλτι στις δυο περιπτώσεις που η ΑΕΚ το ζήτησε, αφού το χέρι του Μπαρτολίνι ήταν αυτό που τον στήριζε και η πτώση του Χριστοδουλόπουλου στις καθυστερήσεις έγινε χωρίς να τον βρει ο αντίπαλός του.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ανέστης, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λέσκοτ, Ντίντακ, Σιμόες (72’ Αραβίδης), Γιόχανσον, Βάργκας (46’ Πλατέλλας), Μπακασέτας, Πατίτο, Πέκχαρτ (46’ Χριστοδουλόπουλος)

Στον πάγκο έμειναν οι: Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Κολοβέτσιος

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Ρούσσος, Σαραμαντάς, Αγγελόπουλος, Κούρος, Λάμπρου (60’ Ζιαμπάρης), Λεοζίνιο, Μοντέιρο (54’ Πασάς), Περόνε (83’ Λουκίνας)

Στον πάγκο έμειναν οι: Περνίς, Καραγκούνης, Μπλέτσας, Μπαρέτας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπλάνας (Μεσσηνίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Καμπούρης (Εύβοιας)