Ιρανός...τρομοκράτης ο Ολυμπιακός!

LIVE: Οσμανλίσπορ-Ολυμπιακός 0-1 στο 61' (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 23/02/17 - 20:11

Στο "Οσμανλί Καλέσι" της Άγκυρας ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, που πέτυχε δυο τέρματα, επικράτησε 0-3 της Οσμανλίσπορ και προκρίθηκε στους "16" του Europa League!

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κινδύνεψε αρκετές φορές από τις επιθέσεις των Τούρκων και τον κράτησε όρθιο ο εντυπωσιακός Λεάλι, με τις επεμβάσεις του, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στην επανάληψη, να πάρει την πρόκριση, μέσα σε μια εχθρική ατμόσφαιρα.

Στα επόμενα λεπτά, η Οσμανλί προσπάθησε να αντιδράσει, πίεσε την άμυνα των ¨ερυθρολεύκων", όμως η ομάδα του Μπέντο, χτύπησαν σαν...κόμπρα και "εκτέλεσαν" τους Τούρκους.

Το...κερασάκι στην τούρτα μπήκε, όταν μετά από την ατομική ενέργεια και σουτ του Σεμπά, ο γκολκίπερ της Οσμανλί, Καρσεμάρσκας,έδιωξε και στη συνέχεια ο Ανσαριφάρντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, βάζοντας διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση του Ολυμπιακού!

Πλέον, οι "ερυθρόλευκοι" περιμένουν να μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους, στους "16" του Europa League, την Παρασκευή, στη Νιόν της Ελβετίας.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Οσμανλίσπορ (Μουσταφά Ακτσάϊ): Καρσεμάρσκας, Βρσάγεβιτς, Γουεμπό, Εντιαγέ, Πίντο (66' Μπαγίρ), Ρεγκατέν (75' Ντελάρζ), Προχάτσκα, Τσαριγάν (74' Γκιουβέν), Μπιφουμά, Τσουρουσκού, Μάχερ

Αναπληρωματικοί: Αρικάν, Σουκάλα, Κάρλος, Ρουσέσκου

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρέτσος, Μάρτινς (65' Ανδρούτσος), Ελιουνούσι (81' Μανθάτης), Φορτούνης (85' Ρομαό), Σεμπά, Ανσαριφάρντ

Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Μπουχαλάκης, Καρντόσο, Νικολάου

Διαιτητής ήταν ο Ίστβαν Βαντ (Ουγγαρία), με βοηθούς τους Ίστβαν Άλμπερτ (Ουγγαρία), Πίτερ Μπερετιάν (Ουγγαρία) και τέταρτος ο Λάσλο Βισοκάι (Ουγγαρία). Επιπρόσθετοι ήταν οι Γιόζεφ Έρντος (Ουγγαρία) και Σάντορ Ζάμπο (Ουγγαρία).