Ηρωικό τέλος για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 28/04/17 - 09:27

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για ακόμη μια φορά έκανε τα πάντα. Σημείωσε ακόμα και νέο ρεκόρ καριέρας, και έπαιξε για 46 λεπτά! Όμως ούτε αυτό δεν έφτανε για να αποτρέψει το ηρωικό τέλος των Μιλγουόκι Μπακς από τον πρώτο γύρο των Play-offs στο NBA.

Τορόντο Ραπτορς

Οι νίκησαν για δεύτερη φορά στο Μιλγουόκι, με 92-89, και με συνολικό σκορ 4-2 πέρασαν στα ημιτελικά της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Καβαλίερς.

Greek Freak

Ο 22χρονος «» έκανε σπουδαίo παιχνίδι. Σημείωσε νέο ρεκόρ πόντων στα play offs με 34 , σπάζοντας το προηγούμενο που ήταν 30, έχοντας 12/21 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 7/13 βολές, ενώ είχε επίσης 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες και ξεκουράστηκε για ένα... σκάρτο δίλεπτο στη δεύτερη περίοδο.

Μάλιστα ήταν αυτός που μαζί με τους Μίντλετον (19π.), Τέρι (8π.) και Ντελαβεντόβα (12π.) έφεραν τους Μπακς από το -25 στα μέσα της τρίτης περιόδου στο +2 τρία λεπτά πριν το τέλος. Στο φινάλε, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έμειναν από καύσιμα και ο επίλογος για την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο είχε γραφτεί.

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος για το Τορόντο, που κέρδισε τα τρία τελευταία ματς της σειράς και τώρα ετοιμάζεται για τους πρωταθλητές.

play-offs

Από την πλευρά του Γιάννη Αντετοκούνμπο, για πρώτη φορά μετά το 2006 και τον Μαικλ Ριντ απέναντι στους Ντιτρόιτ Πιστονς, υπήρξε παίκτης στην ιστορία των Μιλγουόκι Μπακς που να έχει σημειώσει σε δυο συνεχόμενα ματς στα 30+ πόντους.