Κρίμα και άδικο για τον Παναθηναϊκό, ήττα με 2-0 από τη Θέλτα

Ενημερώθηκε: 29/09/16 - 22:12

Ο Παναθηναϊκός, αν και στάθηκε εξαιρετικά στο "Μπαλαΐδος", απέναντι στην Θέλτα, τελικά γνώρισε την ήττα με 2-0, αποτέλεσμα που αδικεί την πολύ καλή εικόνα των παιχτών του Αντρέα Στραματσόνι.

Οι "πράσινοι" στάθηκαν εντυπωσιακά καλά, στο χορτάρι του "Μπαλαΐδος" του Βίγκο, κρατώντας με άνεση το "0", στην άμυνα και κλείνοντας τους χώρους αποσύνδεσαν τα "τρεχαντίρια" των Ισπανών, ενώ έψαξαν το γκολ στις πολύ καλές και επικίνδυνες αντεπιθέσεις του. Σε μια απ'αυτές, Ιμπάρμπο και Κουλιμπαλί δεν μπόρεσαν να νικήσουν σε τετ α τετ τον τερματοφύλακα της Θέλτα, Αλβάρεθ, στην μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, στο 38ο λεπτό.

Το ίδιο μοτίβο, υπήρξε και στην επανάληψη, με την αμυντική τριάδα του Παναθηναϊκού (Κουτρουμπή, Μολέδο, Σαμπά) να είναι απροσπέλαστη, ενώ Λεντέσμα και Βιγιαφάνες εβγαζαν με άνεση τον Παναθηναϊκό στην επίθεση, δημιουργώντας, όλες τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο πολυπόθητο τέρμα, το "τριφύλλι".

Σε μια από αυτές τις φάσεις, ο Ιμπάρμπο στο 67ο λεπτό, βρέθηκε απέναντι από τον Αλβάρεθ, ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Καμπράλ, αλλά ο Μπάντι δεν έδωσε το πεντακάθαρο πέναλτυ, στον Κολομβιανό, που θα σήμαινε και την αποβολή του κεντρικού αμυντικού της Θέλτα.

Αφού ο Παναθηναϊκός, δεν μπορούσε να κάνει τις ευκαιρίες που δημιουργούσε, γκολ, ο "νόμος του ποδοσφαίρου" τον τιμώρησε. Ο σχεδόν, θεατής του αγώνα, Γκουιντέτι, στο 84ο λεπτό, πετάχτηκε ανάμεσα στην "πράσινη" άμυνα και με κοντινή προβολή έκανε το 1-0.

Το "τριφύλλι" έφτασε κοντά στην ισοφάριση, ξανά με τον Ιμπάρμπο, στο αμέσως επόμενο λεπτό, αλλά ο Αλβάρεθ είπε και πάλι "όχι". Η τελική...μαχαιριά, έπεσε στο 89ο λεπτό για τους "πράσινους". Φοβερή εκτέλεση φάουλ του Βας από μακριά, έδωσε πολλά φάλτσα στην μπάλα και έκανε το 2-0, τελειώνοντας άδοξα το παιχνιδι για τους παίχτες του Αντρέα Στραματσόνι.

Περίπου 200 φίλοι του Παναθηναϊκού, έδωσαν το παρών στις κερκίδες του "Μπαλαΐδος" του Βίγκο.