LIVE: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 77-89 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης (21:00, Novasports 2HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 07/01/21 - 22:52

Η περίσταση είναι άβολη. Το έχει παραδεχτεί τόσο ο υπηρεσιακός προπονητής του Παναθηναϊκού, Κώστας Χαραλαμπίδης, όσο και ο κάπτεν των «πρασίνων», Ιωάννης Παπαπέτρου.

Η αποψινή αναμέτρηση με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (7/1, 21:00) είναι ειδικών περιστάσεων, μετά την απομάκρυνση του Γιώργου Βόβορα από τον πάγκο του Παναθηναϊκού.

Και οι «πράσινοι» είναι υποχρεωμένοι να ψάξουν την 6η νίκη τους. Για πολλούς λόγους. Για να ξεπεράσουν το... διαζύγιο με τον Βόβορα. Για να σταματήσουν το αρνητικό σερί των δύο ηττών. Και για να μπορέσουν να ξεκολλήσουν από την 16η θέση της κατάταξης. Και όλα αυτά στην επιστροφή του Τσάβι Πασκουάλ στο ΟΑΚΑ ως αντίπαλου, μετά τη θητεία του στους έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης.

Αγωνιστικά προβλήματα για την ομάδα των Χαραλαμπίδη - Γιαπλέ δεν υπάρχουν, ενώ από τη Ζενίτ θα απουσιάσουν οι Άλεξ Πόιθρες, Ντμίτρι Κβοστόφ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
77-89
Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης
  • 22:52

Τέλος αγώνα, η Ζενίτ επικράτησε 89-77 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ.

• 22:47

1:27 για το φινάλε του αγώνα.

• 22:46

75-85 με 1/2 βολές του Γκουντάιτις.

• 22:46

Φάουλ του Μποχωρίδη στον Γκουντάιτις στη διεκδίκηση του ριμπάουντ. Τουλάχιστον συζητήσιμη η απόφαση των διαιτητών.

• 22:46

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε σφυγμό και ενέργεια στην 4η περίοδο και μείωσε τη διαφορά, αλλά πλέον έχει αντίπαλο τον χρόνο.

• 22:34

Έφυγε απογοητευμένος από το γήπεδο ο Διαμαντίδης 7 λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα.

• 22:28

56-76 με κάρφωμα του Μήτογλου.

• 22:26

Ξεκίνησε η 4η περίοδος.

• 22:25

Τέλος της 3ης περιόδου, η Ζενίτ προηγείται 76-54 του Παναθηναϊκού.

• 22:19

49-70 με τρίποντο του Κασελάκη.

• 22:18

46-68 με καλάθι του Κασελάκη από κοντά.

• 22:17

44-66 με έμμεσο τρίποντο του Παπαπέτρου.

• 22:14

Όλα στραβά κι ανάποδα για τον Παναθηναϊκό...

• 22:14

Βέβαια, η άμυνα του Παναθηναϊκού "μπάζει" και δεν επιτρέπει στο "τριφύλλι" να πλησιάσει.

• 22:11

41-59 με καλάθι του Παπαγιάννη.

• 22:07

39-54 με καλάθι του Παπαγιάννη από μέση απόσταση.

• 22:04

37-53 με κάρφωμα του Παπαπέτρου.

• 22:03

Ξεκίνησε η 3η περίοδος.

• 21:50

2/9 τρίποντα το "τριφύλλι", που έχει κορυφαίο τον Μπέντιλ με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.

• 21:49

Για... αρχή, πρέπει να βελτιώσουν την άμυνα τους, ενώ κρίνεται αναγκαίο να βρουν σκορ από την περιφέρεια.

• 21:49

Οι "πράσινοι" έχουν πολλά να διορθώσουν στο δεύτερο ημίχρονο αν θέλουν να διεκδικήσουν τη νίκη.

• 21:45

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ζενίτ προηγείται 47-35 του Παναθηναϊκού.

• 21:42

35-47 με ένα ακόμα κάρφωμα του Γκουντάιτις, που κάνει ό,τι θέλει στη ρακέτα του Παναθηναϊκού.

• 21:34

27-38 με απίθανο τρίποντο του Πάνγκος από τα 10 μέτρα!

• 21:34

27-35 με κάρφωμα του Μπέντιλ, που κρατάει όρθιο τον Παναθηναϊκό.

• 21:34

25-35 με καλάθι του Μπέντιλ.

• 21:31

7-0 σερί για τον Παναθηναϊκό, τάιμ άουτ για τη Ζενίτ.

• 21:28

Οι Ρώσοι παίζουν εξαιρετική άμυνα, ενώ επιθετικά είναι άριστα διαβασμένοι.

• 21:15

13-20 με καλάθι του Παπαπέτρου από κοντά.

• 21:14

11-20 με 2/2 βολές του Μήτογλου.

• 21:13

Πολύ άστοχοι οι "πράσινοι" μέχρι στιγμής...

• 21:11

9-18 με κάρφωμα του Χόλινς.

• 21:07

9-13 με καλάθι του Γουάιτ, που κέρδισε και το φάουλ.

• 21:00

Σαντ-Ρος, Φόστερ, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννης η πεντάδα του Παναθηναϊκού.

• 20:59

Η Ζενίτ έφυγε με το διπλό (72-78) από την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ και ανέβηκε στο 10-5.

• 20:59

Φραγκίσκος Αλβέρτης και Δημήτρης Διαμαντίδης βράβευσαν τον Μάνο Παπαδόπουλο, ο οποίος δάκρυσε

• 20:53

Οι "πράσινοι" βρίσκονται σε συζητήσεις με τον Όντεντ Κάτας προκειμένου να αναλάβει την τεχνική ηγεσία τους.

• 20:52

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 74-71 στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα και υποχώρησε στο 5-11.

• 20:51

Διαιτητές του αγώνα οι Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Ντιφαλά (Γαλλία) και Μπαλάκ (Ισραήλ).