Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός 90-75: «Λύγισε» από τις απουσίες

Ενημερώθηκε: 25/01/24 - 23:54

Έκανε ό,τι μπορούσε αλλά έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός AKTOR!

Oι «πράσινοι» προσπάθησαν παρά τις απουσίες (Σλούκας, Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι, Μαντζούκας και στην πορεία Ναν), ωστόσο τελικά ηττήθηκαν με σκορ 90-75 από τη Μακάμπι, παρόλο που το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει το ανταγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Με αυτόν τον τρόπο, το «τριφύλλι» έπεσε στο 14-9 και οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στο 13-10, κερδίζοντας και την ισοβαθμία.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε καλά στο ματς και ήταν κυρίαρχος στα πρώτα 15 λεπτά του ματς, καταφέρνοντας να παίξει καλή άμυνα και να ελέγξει τον ρυθμό. Σταδιακά, η Μακάμπι πήρε τα ηνία με τους «πράσινους» να χάνουν την επιθετική τους συγκέντρωση και την αμυντική τους συνοχή, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 55-42 υπέρ των Ισραηλινών.

Κάπου εκεί, επιστρατεύτηκαν οι Κώστας Αντετοκούνμπο και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, οι οποίοι έβαλαν το «τριφύλλι» ξανά στο ματς και το βοήθησαν να πλησιάσει στο καλάθι (64-62). Παρόλα αυτά, στα τελευταία λεπτά το «ντεπόζιτο» των φιλοξενούμενων ήταν άδειο και οι λύσεις τους ελάχιστες, με αποτέλεσμα την πρώτη ήττα μετά από 4 σερί νίκες.