Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός: Για ακόμα ένα διπλό - Η ώρα και το κανάλι του αγώνα

Ενημερώθηκε: 25/01/24 - 11:42

Επόμενη στάση... Βελιγράδι για το «τρένο» του Παναθηναϊκού!

Λίγες μόνο ημέρες μετά την σπουδαία νίκη επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ για την Stoiximan Basket League, οι «πράσινοι» επιστρέφουν στις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα, αντιμετωπίζοντας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη «Χάλα Πιονίρ» (21:05 Novasports 4) για την 23η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρίσκεται αυτή την στιγμή στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 14-8, μετρώντας μάλιστα τέσσερις διαδοχικές νίκες, ενώ παράλληλα έχει και οκτώ ροζ φύλλα αγώνα στα εννέα πιο πρόσφατα παιχνίδια της στον θεσμό! Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι στη διοργάνωση, πανηγύρισε μεγάλη εντός έδρας νίκη με σκορ 84-71 επί της Παρτίζαν, σε ένα βράδυ όπου αποθεώθηκε για πολλοστή φορά ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς από τον κόσμο του «τριφυλλιού».

Από την άλλη, η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρίσκεται σε κακό «φεγγάρι», μετρώντας τρεις σερί ήττες και τέσσερις στα πέντε τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις. Σε επίπεδο Ευρωλίγκα, προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα με σκορ 89-72 από τον Ολυμπιακό, αποτέλεσμα το οποίο την έριξε στην 9η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 12-10.

Στον πρώτο γύρο, ο Παναθηναϊκός είχε ηττηθεί με σκορ 86-81 στην παράταση από τους Ισραηλινούς για τη 4η αγωνιστική, περίοδος στην οποία οι «πράσινοι» έψαχναν ακόμα τα πατήματά τους. Απόψε, θα ψάξουν μια... άτυπη ρεβάνς θέλοντας να «σβήσουν» αυτή την ήττα.

Στα αγωνιστικά τώρα, ο Εργκίν Αταμάν έχει να διαχειριστεί σε ακόμα ένα ματς τις γνωστές απουσίες των Λούκα Βιλντόσα και Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι. Όσον αφορά τον Κώστα Σλούκα, ο Έλληνας γκαρντ είναι εκτός για το αποψινό ματς, αφού έχει υποστεί θλάση και αναμένεται να επιστρέψει στη δράση σε 10 ημέρες.

Διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι οι Ρόμπερτ Λότερμοσερ, Ούρος Νίκολιτς και Σάσο Πέτεκ.