Μάντσεστερ Σίτι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 6-3: Αφεντικό στην πόλη με εξάρα

Ενημερώθηκε: 02/10/22 - 19:02

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι του Μάντσεστερ η κυρίαρχη Σίτι, διαλύοντας με 6-3 τη Γιουνάιτεντ (4-0 στο πρώτο ημίχρονο), με τους Χάαλαντ και Φόντεν να σκοράρουν από τρία γκολ!

Τρομερή καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην κάκιστη Γιουναίτεντ, η οποία εμφάνισε ξανά τις μεγάλες αμυντικές αδυναμίες της και απλώς... μετρίασε την ντροπή της στα τελευταία λεπτά, με τον Μαρσιάλ να σκοράρει δις, διαμορφώνοντας τελικό σκορ.

Έτσι, η Σίτι μείωσε ξανά στον έναν βαθμό τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, ενώ η Γιουνάιτεντ ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά από 4 συνεχόμενες νίκες, μένοντας στους 12 βαθμούς και την 6η θέση της βαθμολογίας.

Τα 9 γκολ που είδαμε αποτελούν τα περισσότερα που έχουν μπει ποτέ στην ιστορία των ντέρμπι του Μάντσεστερ, ενώ δύο παίκτες σκόραραν από τρία γκολ σε ένα ματς, για μόλις τρίτη φορά στην Premier League!