Μπορεί και χωρίς...επιθετικό

Ενημερώθηκε: 14/07/16 - 20:11

Έκλεισε ο κύκλος των φιλικών παιχνιδιών της ΑΕΚ στην Πολωνία. Η Ένωση επικράτησε με 3-0 της Πογκόν και έκανε το "4Χ4" στα φιλικά της προετοιμασίας της, πριν επιστρέψει στην Αθήνα.

Καλά στοιχεία για τους κιτρινόμαυρους στο transition στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πρόβλημα στην τελική πάσα. Όλα τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο 45λεπτο, όπου η Ένωση βρήκε τις λύσεις που έψαχνε επιθετικά. Ο Πλατέλλας άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό, ενώ ο Μπακασέτας πέτυχε το πρώτο του γκολ σε φιλικό βρίσκοντας δίχτυα στο 75’. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε έπειτα από αυτογκόλ (81’), ύστερα από όμορφη προσπάθεια του Πλατέλλα. Ντεμπούτο με τα κιτρινόμαυρα για τον Ντίας.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε σβηστά το παιχνίδι, όμως είχε την πρόθεση να ελέγξει τον ρυθμό της αναμέτρησης. Οι Πολωνοί, με μαζική άμυνα, μπλόκαραν την κυκλοφορία της ΑΕΚ με αποτέλεσμα να μην βρει τους χώρους για να δημιουργήσει επιθετικά η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες της ΑΕΚ πατούσαν με μεγαλύτερη ευχέρεια την αντίπαλη περιοχή και οι ευκαιρίες που δημιουργούσαν προέρχονταν από σωστή και γρήγορη κυκλοφορία. Ο Πλατέλλας άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό ύστερα από συνεργασία με τους Μπακασέτα και Γιόχανσον.

Από την κατοχή, οι κιτρινόμαυροι στην συνέχεια το γύρισαν στο πρέσινγκ και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Μπακασέτα να ανοίγει λογαριασμό με τον "Δικέφαλο" στο 75ο λεπτό.

Το σκορ έκλεισε στο 3-0 όταν μετά από προσπάθεια του Πλατέλλα (ιδιαίτερα δραστήριος), η μπάλα κόντραρε και κατέληξε από αυτογκόλ στα δίχτυα του Φρανκόβιακ.

ΑΕΚ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ανέστης (46’ Μπάρκας), Γκάλο (66’ Μπακάκης), Κολοβέτσιος (84’ Σβάρνας), Τσιγκρίνσκι (66’ Λαμπρόπουλος), Ντίντακ (66’ Ντίας), Γιόχανσον (66’ Τζανετόπουλος), Σιμόες (55’ Γαλανόπουλος), Βάργκας (75’ Ζόριτς), Μάνταλος (55’ Μπακασέτας), Μπαρμπόσα (62’ Πλατέλλας), Αραβίδης (55’ Πέκχαρτ)

Γήπεδο: Πιλκάρσκι