Μπορούσια Ντόρτμουντ-Αϊντχόφεν 2-0: Με Ρόις και Σάντσο στους «8»

Ενημερώθηκε: 14/03/24 - 00:11

«Χτύπησε» στο ξεκίνημα και στο φινάλε και έκλεισε ραντεβού για τα προημιτελικά η Ντόρτμουντ!

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς νίκησε με 2-0 την Αϊντχόφεν στο «Βεστφάλεν» για τη ρεβάνς της φάσης των «16» του Champions League, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε νωρίς με τον Τζέιντον Σάντος και σφράγισε την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης με γκολ του Μάρκο Ρόις στο φινάλε.

Η κάθε ομάδα είχε το δικό της καλό ημίχρονο, με τους Γερμανούς να είναι ανώτεροι στο πρώτο με εξαιρετικό τον Μάλεν, ενώ στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν, με μεγαλύτερες στιγμές το δοκάρι του Λοσάνο στο 53ο λεπτό και την τεράστια ευκαιρία του Ντε Γιονγκ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, που δεν κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.