Νικήτρια η Σίτι σε ΜΥΘΙΚΟ παιχνίδι! (ΒΙΝΤΕΟ)

LIVE: Μάντσεστερ Σίτι-Μονακό 5-3 στο 89' (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 22/02/17 - 01:06

Επιμέλεια: Μάριος Βλαβιανός

Στο "Etihad", η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχτηκε τη Μονακό, στο πλαίσιο της φάσης των "16" του Champions League, χαρίζοντας στον κόσμο, ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στην ιστορία του θεσμού, το οποίο βρήκε νικητές τους παίχτες του Πεπ Γκουαρντιόλα με 5-3!

Το παιχνίδι είχε απίστευτα γρήγορο ρυθμό, με τη Σίτι να ανοίγει το σκορ, όταν μετά από καταπληκτική ενέργεια του Σανέ, ο οποίος συνεργάστηκε όμορφα με τον Σίλβα, ο Γερμανός ξαναπήρε την μπάλα, έκανε τη σέντρα και ο Στέρλινγκ έστειλε την μπάλα στην εστία του Σούμπασιτς για το 1-0 στο 26ο λεπτό. Ο Άγγλος επιθετικός φαίνεται να βρίσκεται πιο μπροστά από τη γαλλική άμυνα, άρα κακώς μέτρησε το τέρμα των γηπεδούχων.

Η απάντηση της Μονακό ήταν άμεση, καθώς στο 32ο λεπτό, μετά από εξαιρετική σέντρα του Φαμπίνιο από δεξιά και ο αναγεννημένος Φαλκάο πετάχτηκε στην καρδία της άμυνας των "πολιτών" και ισοφάρισε για τους Γάλλους.

Στο 35', Αγουέρο βγήκε τετ-α-τετ με τον Σούμπασιτς, έκανε ντρίμπλα, ανατράπηκε καθαρά και ο ρέφερι, αντί για πέναλτι και αποβολή, έδωσε κίτρινη κάρτα στον Αργεντινό για "θέατρο"! Απίστευτη απόφαση από τον Ισπανό, Λαόθ!

Η ομάδα του Ζαρντίμ, έφερε...τούμπα το παιχνίδι, όταν ο τρομερός 18χρονος(!) Εμπαπέ, μετά από ακόμα μια φοβερή πάσα του Φαμπίνιο, μπήκε στην περιοχή και με ένα "τούβλο" έβαλε τη Μονακό στη θέση του οδηγού στο 40'!

Το...ροντέο του δευτέρου ημιχρόνου ξεκίνησε με μια ακόμα "παράξενη" απόφαση του Ισπανού διαιτητή! Με αρκετή καθυστέρηση και έπειτα από υπόδειξη του βοηθού γραμμής, ο ρέφερι έδωσε την εσχάτη των ποινών, για μαρκάρισμα του Οταμέντι στον Φαλκάο! O Καμπαγιέρο όμως είπε "όχι" στο τραγικό πέναλτι του Κολομβιανού στο 50', κρατώντας τη Σίτι στο παιχνίδι.

Η Σίτι, απέκτησε αυτοπεποίθηση μετά το χαμένο πέναλτι και ισοφάρισε μετά το τραγικό λάθος του Σούμπασιτς, στο σούτ του Αγουέρο, όμως δυο λεπτά αργότερα (62'), ο Φαλκάο, αφού εξέθεσε τον Στόουνς, έκανε το 2-3, μ'ένα απίθανο "σκαφτό" σουτ!

Η Μάντσεστερ Σίτι ξαναμπήκε στο παιχνίδι με τον Σέρχιο Αγουέρο στο 73ο λεπτό, ο οποίος μετά από κόρνερ του Ντε Μπρόινε, έπιασε με τη μια το σούτ και ισοφάρισε για τη Μάντσεστερ Σίτι, σε 3-3, βάζοντας "φωτιά" στο "Etihad"!

O Στόουνς στο 76ο λεπτό, εξιλεώθηκε το λάθος του στο τρίτο γκολ της Μονακό, έβαλε του "πολίτες" στη θέση του οδηγού, δίνοντας τους το προβάδισμα με 4-3, με προβολή στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από κόρνερ του Ντε Μπρόινε (και πάλι)!

Στο 83ο λεπτό, παίχτες της Σίτι, έκρυψαν τη μπάλα, ο Τουρέ έδωσε στον Σίλβα, αυτός βρήκε με καταπληκτική, ψηλοκρεμαστή μπαλιά στον Αγουέρο, ο Αργεντινός γυρίζει στον Σανέ και ο Γερμανός τρελαίνει το ''Etihad'', κάνοντας το 5-3!

Η Μονακό, είχε την ευκαιρία να μειώσει, όμως ο Καμπαγέρο, στο 85', πραγματοποίησε μια εκπληκτική απόκρουση, στο κοντινό σούτ του Φαλκάο, κρατώντας το σκορ!

Πλέον, η ομάδα του Γκουαρντίολα, πετυχαίνοντας 3 τέρματα μέσα σε 20', έχει πάρει σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά, όμως με τη Μονακό του Ζαρντίμ, ποτέ δεν είσαι σίγουρος για τίποτα...

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Καμπαγέρο, Σανιά, Στέρλινγκ (89' Νάβας), Αγουέρο (87' Φερνάντο), Ντε Μπρόινε, Σανέ, Ντ. Σίλβα, Στόουνς, Φερναντίνιο (62' Ζαμπαλέτα), Οταμέντι, Γιάγια Τουρέ

Στον πάγκο για τους "πολίτες": Μπράβο, Νολίτο, Ντέλφ, Ιενάτσο

Μονακό (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Φαλκάο, Μπ. Σίλβα (84' Μουτίνιο), Μπακαγιόκο (88' Ντιράρ), Σιντιμπέ, Μεντί, Ράτζι, Γκλικ, Λεμάρ, Εμπαπέ (79' Ζερμέν)

Στον πάγκο για τους Μονεγάσκους: Ντε Σάνκτις, Καρίγιο, Ντιαλό, Αλ. Τουρέ