Ολυμπιακός-ΑΕΚ 92-75: Έπαιξε όσο έπρεπε και... 1-0

Πηγή Φωτογραφίας: ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 15/05/24 - 19:54

Ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με σκορ 92-75 της ΑΕΚ Betsson στο ΣΕΦ για το πρώτο παιχνίδι των playoffs της Stoiximan Basket League, έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά και έχει την ευκαιρία να προκριθεί στα ημιτελικά το Σάββατο (18/05, 17:15) στα Άνω Λιόσια.

Η Ένωση ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο και έδειξε πολύ θετική εικόνα, έχοντας προβάδισμα με σκορ 41-42 στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, ο Ολυμπιακός πάτησε το «γκάζι» με ένα επιμέρους σκορ 31-17 στο τρίτο δεκάλεπτο, και έφτασε στην άνετη νίκη χωρίς να αγχωθεί στην τελική ευθεία.

MVP του αγώνα με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, στο πρώτο του ματς πρωταθλήματος μετά από τον τραυματισμό του στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό . 16 πόντους είχε ο Άλεκ Πίτερς, ενώ 11 είχε ο Γουίλιαμς-Γκος, και από 10 οι Κάνααν και Λούντζης.

Από πλευράς της ΑΕΚ , μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 24 πόντους και 9/15 εντός πεδιάς, ενώ 15 πόντους μέτρησε ο Δημήτρης Αγραβάνης.