Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε 3-2: Να τελειώσει τη δουλειά στην Πόλη

Πηγή Φωτογραφίας: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 11/04/24 - 22:14

Από το… πάρτι στο πλεονέκτημα στο πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός και όλα θα κριθούν στην Πόλη!

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν με 3-2 (από 3-0) της Φενέρμπαχτσε στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πάνε με προβάδισμα στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας, ώστε να σφραγίσουν εισιτήριο για τα ημιτελικά του Conference League.

Ο Φορτούνης έγραψε με πανέμορφο σουτ το 1-0 στο 8’, ενώ έφτιαξε το δεύτερο, το οποίο έκανε ο Γιόβετιτς με πλασέ στο 32’. Οι Πειραιώτες πήγαν με καθαρό σκορ στα αποδυτήρια έπειτα από ένα εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο, στο οποίο παρουσιάστηκαν σχεδόν αψεγάδιαστοι.

Ο Τσικίνιο έβαλε… φωτιά στο «Γ. Καραϊσκάκης» με διαγώνιο σουτ στο 57’, έπειτα από συνεργασία με τον Ελ Κααμπί μετά από ωραίο πρέσινγκ της ελληνικής ομάδας.

Στη συνέχεια η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε και μείωσε τη ζημιά. Ο Ρέτσος έκανε φθηνό λάθος, ανατρέποντας τον Οσάγι-Σάμουελ και ο Τάντιτς με πέναλτι μείωσε στο σκορ στο 68’. Έξι λεπτά μετά ο Καχβετσί πλάσαρε από κοντά μετά από αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού, για το 3-2. Ο Ολυμπιακός άντεξε στην τελική ευθεία και επικράτησε των Τούρκων.