Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-3: Τον... διέλυσε στα γενέθλιά του

Ενημερώθηκε: 10/03/24 - 22:58

Θρίαμβος του Παναθηναϊκού στο Φάληρο.

Το «τριφύλλι» πήρε το μεγάλο ντέρμπι της πρεμιέρας των playoffs της Stoiximan Super League, επικρατώντας 3-1 του Ολυμπιακού στο «Γ. Καραϊσκάκης» με ανατροπή, φωνάζοντας δυνατά «παρών».

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό με ωραίο γκολ του Ποντένσε, αλλά οι «πράσινοι» έφεραν τούμπα το ματς πριν την ανάπαυλα, τιμωρώντας την αδράνεια της «ερυθρόλευκης» άμυνας.

Ο Μπακασέτας ισοφάρισε στο 41’ με συρτό σουτ έπειτα από ευκαιρία του Μπερνάρ, ενώ στο 45’+4’ ο Ιωαννίδης, ο οποίος ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής του ντέρμπι, σκόραρε από κοντά έπειτα από κακή απόκρουση του Πασχαλάκη σε σουτ του Μπακασέτα.

Ο Έλληνας φορ σκόραρε και στο 70’, μετά από γύρισμα του Μπερνάρ, ο οποίος εξουδετέρωσε την άμυνα των Πειραιωτών με το γύρισμά του.

Άψογοι τακτικά οι νικητές, αμύνθηκαν αποτελεσματικά σε όλο το 90λεπτο επιτρέποντας ελάχιστα πράγματα στην ερυθρόλευκη επίθεση, ενώ αντίστοιχα «χτύπησαν» στις τρεις φάσεις τους με απόλυτη αποτελεσματικότητα, τιμωρώντας σκληρά την τραγική -για ένα ακόμη ματς- άμυνα του Ολυμπιακού