Όρθια στην "κόλαση" η Εθνική

Ενημερώθηκε: 26/03/17 - 01:46

Η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου, με μια εμφάνιση βγαλμένη από το ένδοξο παρελθόν της, έφτασε κοντά στη νίκη, αλλά τελικά πήρε έναν υπερπολύτιμο βαθμό (1-1) στην έδρα του πανίσχυρου Βελγίου και συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά πρόκρισης στο Μουντιάλ της Ρωσίας.

Η Εθνική μας άνοιξε το σκορ στο 46ο λεπτό με τέρμα του Κώστα Μήτρογλου! Μετά από κεφαλιά ασίστ του Ταχτσίδη στην πλάτη της άμυνας του Βελγίου, ο Μήτρογλου ξέφυγε και με άψογο πλασέ ο επιθετικός της Μπενφίκα έκανετο 0-1!

Στο 89ο λεπτό και ενώ κρατούσε η ομάδα του Μίχαλ Σκίμπε τη νίκη, ο Ρομελού Λουκακού, με ένα...σεντερφορίσιο τέρμα, ανάλογο της κλάσης του, ισοφάρισε για τους "κόκκινους διαλόγους" του Βελγίου.

Με 9 παίχτες τελείωσε το παιχνίδι η Ελλάδα, λόγω των αποβολών του Ταχτσίδη και του Τζαβέλλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 65ο και 93ο λεπτό αντίστοιχα.

Σε κάθε περίπτωση, η Ελλάδα σε μια έδρα που δύσκολα θα σταθεί άλλη ομάδα, πήρε ένα βαθμό-χρυσάφι, παρέμεινε αήττητη στον όμιλό της και παράλληλα στη 2η θέση που αποτελεί και... προίκα για τη συνέχεια των προκριματικών. Πραγματικό κέρδος, πέραν του βαθμού, είναι η εμφάνιση των παικτών του Σκίμπε, αφού πλέον φαίνεται ξεκάθαρα ότι το μέταλλο της νικήτριας ομάδας έχει επανέλθει, με το μαύρο παρελθόν να αποτελεί επί της ουσίας παρελθόν.