Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-72: Σε Final 4 μετά από 12 χρόνια

Πηγή Φωτογραφίας: ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 07/05/24 - 23:58

Επέστρεψε στην ελίτ του ευρωπαϊκού μπάσκετ, εκεί όπου ανήκει ο «Εξάστερος»! Δώδεκα χρόνια... φαγούρας ήταν πολλά για την ομάδα του Παναθηναϊκού, ο οποίος μετά από τη σεζόν 2011/12, πανηγυρίζει την πρόκριση σε Final 4 Ευρωλίγκας, λυγίζοντας στο... καμίνι του ΟΑΚΑ τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 81-72 στο 5ο και τελευταίο μεταξύ τους ματς στα playoffs!

Πραγματοποιώντας ένα ονειρικό τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση, και με τον κόσμο στο Κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων να δίνει το σύνθημα νίκης, οι «πράσινοι» πήραν την πολυπόθητη 3η νίκη που έψαχναν τόσα χρόνια στην postseason, τσεκάροντας το εισιτήριο για το Final 4 του Βερολίνου!

Απίθανη εμφάνιση από τον Κέντρικ Ναν, με τον Αμερικανό γκαρντ να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 26 πόντους (2/7δ., 6/10τρ.), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, πετυχαίνοντας 13 πόντους στην τελευταία κρίσιμη περίοδο! Εξαιρετικός ήταν και ο αρχηγός, Κώστας Σλούκας, ο οποίος αν και είχε πρόβλημα στη γάμπα από το ημίχρονο και μετά, τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Σημαντικές βοήθειες προσέφεραν και οιΙωάννης Παπαπέτρου και Ματίας Λεσόρ, με τον πρώτο να έχει 10 πόντους και τον δεύτερο 9 πόντους (3/14 βολές βέβαια) και 11 ριμπάουντ!