ΠΑΟΚάρα, σ' έναν τελικό για...κλάμματα!

Ενημερώθηκε: 06/05/17 - 23:25

Στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου, σ'έναν τελικό, που στιγματίστηκε από πολύ σοβαρά επεισόδια πριν την έναρξή του, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος, μετά από 14 χρόνια!

Χωρίς να είναι καλύτεροι, οι Θεσσαλονικείς επωφελήθηκαν από την απόφαση του βοηθού Καλφόγλου να μη σηκώσει το σημαιάκι στην κεφαλιά του Ενρίκε, με την οποία ο (ακάλυπτος ένα μέτρο) επιθετικός τους έκρινε το ματς στο 83'.

Κατώτερη των περιστάσεων η Ένωση, ισοφάρισε το γκολ που δέχθηκε από τον Μπίσεσβαρ (24’) χάρη σε εγκληματικό λάθος του Γλύκου σε σουτ του Χριστοδουλόπουλου (26’), ωστόσο δικαιούται να νιώθει ότι τη λήστεψαν και της στέρησαν το δικαίωμα να διεκδικήσει το τρόπαιο στην παράταση

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό! Ο Τζάλμα Κάμπος έκανε φοβερή ατομική προσπάθεια και γύρισμα στην περιοχή, οι αμυντικοί της ΑΕΚ δεν κατάφεραν να διώξουν σωστά με τον εξτρέμ του ΠΑΟΚ να κερδίζει ξανά την μπάλα και να δίνει στον Μπίσεσβαρ, ο οποίος με πλασέ (το οποίο κόντραρε και στον Γκάλο) μέσα από την περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ!

Αν και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση, στο 81ο λεπτό, ο Λέοβατς βρήκε με σέντρα τον Πέδρο Ενρίκε, ο οποίος με καρφωτή κεφαλία νίκησε τον Ανέστη και έβαλε..φωτιά στην κερκίδα των "ασπρόμαυρων" οπαδών!

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς, Κάνιας, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Κάμπος (73’ Ενρίκε), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς

Στον πάγκο έμειναν οι: Σιαμπάνης, Κίτσιου, Μαλεζάς, Ματθαίου, Πέλκας, Αθανασιάδης

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες (83’ Αλμέιδα), Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος (86’ Βάργκας), Μάνταλος, Πατίτο (68’ Γαλανόπουλος), Αραούχο

Στον πάγκο έμειναν οι: Μπάρκας, Κολοβέτσιος, Μπακασέτας, Τσέλιος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Μπαλτάς (Αχαΐας), Καλφόγλου (Θεσπρωτίας)
ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟΙ ΒΟΗΘΟΙ: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου), Θάνος (Γρεβενών)

ΓΗΠΕΔΟ: Πανθεσσαλικό Στάδιο