Παρτιζάν-Παναθηναϊκός 92-87: Αυτοκτονία στο Βελιγράδι

Πηγή Φωτογραφίας: EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 01/12/23 - 00:16

Κρίμα γι' αυτόν τον Παναθηναϊκό!

Οι «πράσινοι» στάθηκαν εξαιρετικά στο Βελιγράδι και έφτασαν κοντά στη νίκη, όμως τελικά ηττήθηκαν στην παράταση με σκορ 92-87 από την Παρτίζαν, πέφτοντας στο 6-5 και χάνοντας το σερί 4 ροζ φύλλων που έτρεχαν στην Ευρωλίγκα!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν χάρμα ιδέσθαι για 36 λεπτά και είχε διαφορά 10 πόντων υπέρ της (63-73) 4 λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Παρόλα αυτά, κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση αλλά και η ξαφνική «αφύπνιση» του Κέβιν Πάντερ έβαλαν ξανά στο ματς τους Σέρβους, οι οποίοι έκλεισαν την κανονική διάρκεια με επιμέρους σκορ 7-0 ισοφαρίζοντας σε 78-78.

Στην παράταση, οι γηπεδούχοι με την καυτή «Stark Arena» στο πλευρό τους βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν, ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλο μέρος της ενέργειάς του και τελικά γνώρισε μια σκληρή ήττα, αν και η εμφάνιση μόνο αισιοδοξία μπορεί να τον γεμίζει.

Για τους «πράσινους», ξεχώρισε ο Κέντρικ Ναν, που έκανε μεγάλο ματς με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αν και σε κάποιες κρίσιμες στιγμές έδειξε έλλειψη καθαρού μυαλού. Σπουδαίο ματς με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ έκανε ο Ματίας Λεσόρ, ενώ πληθωρικός ήταν και πάλι ο Τζέριαν Γκραντ με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. 13 πόντους μαζί με 7 ριμπάουντ μέτρησε ο φανερά κουρασμένος Ντίνος Μήτογλου, ενώ 12 είχε ο Μάριους Γκριγκόνις.

Από πλευράς της Παρτίζαν, που ανέβηκε στο 5-6, τεράστια εμφάνιση έκανε ο MVP του αγώνα Ζακ ΛεΝτέι με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ 16 πόντους και 7 ριμπάουντ έβαλε ο κομβικός στην τέταρτη περίοδο Πι Τζέι Ντοζίερ και 13 πόντους ο ηγετικός στο τέταρτο δεκάλεπτο Κέβιν Πάντερ.