Πο πο πο μια ΠΑΟΚάρα!

Ενημερώθηκε: 27/04/17 - 23:52

Στην κατάμεστη Τούμπα, ο ΠΑΟΚ διέλυσε με 4-0 τον Παναθηναϊκό και ανατρέποντας το 2-0 της Λεωφόρου, πήρε μια θριαμβευτική πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, εκεί που τον περιμένει η ΑΕΚ!

Οι "πράσινοι" μπήκαν στο γήπεδο, θέλοντας να πετύχουν το γκολ που ουσιαστικά θα τους δώσει την πρόκριση και έχασαν ευκαιρία να το βρούν στο 5ο λεπτό, όταν το μακρινό σουτ του Βιγιαφάνιες, ο Γλύκος το έβγαλε με δυσκολία, ενώ στην εξέλιξη της φάσης μπλόκαρε τη μπάλα μετά από νέο σουτ, του Εμποκού.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε το γρήγορο τέρμα που έψαχνε, με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, του Δημήτρη Πέλκα στο 14ο λεπτό! Η υπόδειξη του φάουλ ήταν λανθασμένη από τον Κύζα, καθώς ο Μολέδο δεν έκανε τίποτα επιλήψιμο σε βάρος του Πρίγιοβιτς.

Ο Βιγιαφάνιες στο 26', πήγε να εκτελέσει κόρνερ από τα δεξιά, αλλά έσκασαν δίπλα του ακριβώς δύο κροτίδες, με αποτέλεσμα να πέσει στο έδαφος. Δεν έχει χτυπήσει ο Αργεντινός, δέχεται τώρα τις πρώτες βοήθειες. Ο Κύζας προειδοποίησε πως θα υπάρξει διακοπή αν υπάρξει ανάλογο περιστατικό με κροτίδες και δυναμιτάκια.

Οι γηπεδούχοι στο 29', έφυγαν σφαίρα στην αντεπίθεση με τον Τζάλμα Κάμπος, αυτός άνοιξε δεξιά στον Πέλκα, ο Έλληνας άσος δίνει εκ νέου στο συμπαίκτη του, όμως με διαγώνιο σουτ μέσα από την πράσινη περιοχή, σημαδεύει αρκετά άουτ.

Στο 34', Ο Κλωναρίδης έφυγε από τα δεξιά, επιχείρησε να βρει απέναντι τον αφύλαχτο Μπεργκ, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Βαρέλα και πήγαινε... καρφί για αυτογκόλ, ωστόσο ο Γλύκος με τρομερή προσπάθεια σώζει προ της εστίας και κράτησε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ!

Ο Παναθηναϊκός από εκείνο το σημείο και μετά, απειλούσε διαρκώς τον Γλύκο, με τις εντυπωσιακές του αντεπιθέσεις. Χάνοντας αρκετές ευκαιρίες με μεγαλύτερη του Κλωναρίδη. Μετά από εκπληκτική ενέργεια του Βιγιαφάνιες στο 36', η μπάλα έφτασε στον Έλληνα επιθετικό, ο οποίος μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ, βρέθηκε απέναντι από τον Γλύκο αλλά σημάδεψε άουτ στο τετ-α-τετ!

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ, να πιέζει πολύ ψηλά τον Παναθηναϊκό! Ο Δικέφαλος προειδοποίησε με τον Πέλκα να σημαδεύει με εκτέλεση φάουλ, το οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου στο 47', όμως ένα λεπτό μετά η Τούμπα πήρε και πάλι...φωτιά!

Μετά από γλυκό γέμισμα του Μπίσεσβαρ (με το που μπήκε) από τα δεξιά, ο Λέο Μάτος με εκπληκτική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Βλαχοδήμου για το 2-0! Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι έγινε "ροντεό", με δυνατά μαρκαρίσματα και από τις δυο πλευρές.

Αποτέλεσμα αυτών, ήταν να έρθει η αποβολή του Χούλτ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μετά από μαρκάρισμα του Σουηδού στον Μάτος στο 71'. Ο ΠΑΟΚ ένιωθε σαν...βασιλιάς και φρόντισε να το δείξει λίγα λεπτά μετά, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης.

Η μπάλα στρώθηκε στον Σάκχοφ, ο οποίος έπιασε εν κινήσει σουτ και έστειλε την μπάλα στη γωνία του Βλαχοδήμου για το 3-0, στο 74', μέσα σε μια...κολασμένη Τούμπα! Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού είχε πολλά σώματα μπροστά του και δεν μπορούσε να παρέμβει.

Και ενώ όλος ο Παναθηναϊκός βγήκε μπροστά για να βρεί το γκολ που θα του δώσει την πρόκριση, ο ΠΑΟΚ χτύπησε στην αντεπίθεση με τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος έκανε ό, τι ήθελε την άμυνα των "πρασίνων" και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Πρίγιοβιτς, που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-0, σφραγίζοντας την θριαμβευτική πρόκριση του "Δικεφάλου του Βορρά".

Το όνομα του Ιβάν Σαββίδη φώναξαν ρυθμικά οι φίλοι του ΠΑΟΚ στο τέλος της αναμέτρησης.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Κρέσπο, Βαρέλα, Σάκχοφ (79’ Κάνιας), Τσίμιροτ, Ουάρντα (46’ Μπίσεσβαρ), Κάμπος (59’ Ενρίκε), Πέλκας, Πρίγιοβιτς

Στον ασπρόμαυρο πάγκο: Σιαμπάνης, Μαλεζάς, Ματθαίου, Αθανασιάδης

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Κουτρουμπής, Μολέδο, Ρέις, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες (88’ Χατζηγιοβάννης), Εμποκού (66’ Μολίνς), Κλωναρίδης (77’ Λουντ), Μπεργκ

Στον πράσινο πάγκο: Στιλ, Μέστο, Ευαγγέλου, Μαρινάκης

Διαιτητής: Κύζας
Βοηθοί: Χασάν, Γκάγκας
Γήπεδο: Τούμπα