Πο πο πο μια Σίτι! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 09/09/17 - 18:43

Σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της επί εποχής Πεπ Γκουαρντιόλα, η Μάντσεστερ Σίτι διέσυρε 5-0 τη Λίβερπουλ, που γνώρισε την πιο βαριά ήττα της με τον Γιούργκεν Κλοπ στον πάγκο!

Μάλιστα, η "πεντάρα" αυτή των «πολιτών» είναι η μεγαλύτερη νίκη τους επί των ''κόκκινων'' εδώ και 80 χρόνια, από το 1937!

Η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, όμως, δεν άργησε να αναλάβει δράση ο Κέβιν Ντε Μπρόινε, ο οποίος ήταν, πραγματικά, εξαιρετικός, "σερβίροντας" τον Αγουέρο, στο 24', για το 1-0 και τον Ζεσούς στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το 2-0.

Στο ενδιάμεσο, ωστόσο, η Λίβερπουλ είχε μείνει με δέκα παίκτες, όταν ο Μανέ βρήκε στο πρόσωπο τον Έντερσον με τις τάπες και πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δημιουργούν… εφιάλτες στους Κλάβαν και Λόβρεν (τραγική, για άλλη μία φορά, η αμυντική λειτουργία της Λίβερπουλ) και πέτυχαν ακόμη τρία τέρματα.

Μόλις στο 53', λοιπόν και πάλι ο Ζέσους έκανε το 3-0, με τον Σανέ να μπαίνει στο παιχνίδι… πεινασμένος και να διαμορφώνει το τελικό 5-0, με τέρματα στο 77' και στο 91'.