Premier League: Κοντά στην παραμονή με πεντάρα η Έβερτον

Ενημερώθηκε: 08/05/23 - 21:56

Έφυγε με τεράστιο διπλό παραμονής από την έδρα της Μπράιτον η Έβερτον!

Σε μια αναμέτρηση στην οποία η ομάδα του Σον Ντάις είχε μόλις 23% κατοχή, εμφανίστηκε άκρως αποτελεσματική και τελικά πανηγύρισε την σπουδαία νίκη με το επιβλητικότατο 5-1, ξεφεύγοντας στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς αντίπαλα δίχτυα μόλις 33 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη! Ο Κάλβερτ Λιούιν υποδέχθηκε φανταστικά την μπάλα και έκανε την πάσα πάρε-βάλε στον Ντουκουρέ, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Το δεύτερο γκολ της Έβερτον ήρθε στο 29', όταν μετά από γρήγορη αντεπίθεση ο ΜακΝίλ έκανε τέλεια σέντρα και ο Ντουκουρέ με δουνατό σουτ στην κίνηση πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην βραδιά. Στο 36' ο ΜακΝιλ έκανε ξανά σέντρα αμαρκάριστος από τα αριστερά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα αφού βρήκε στο δεξί πόδι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Στιλ.

Ο ΜακΝιλ μετέφρασε την πολύ καλή του παρουσία στο ματς, σκοράροντας για το 0-4 στο 76', πριν ο ΜακΆλιστερ μειώσει για τους «γλάρους», στο 79'. Το τελικό 1-5 διαμόρφωσε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με το δεύτερο γκολ του ο ΜακΝίλ, με την Έβερτον να ξεφεύγει στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές θα παίξει με Μάντσεστερ Σίτι (εντός), Γουλβς (εκτός) και Μπόρνμουθ (εντός).