Προβάδισμα...Ευρωλίγκας για Βαλένθια!

Ενημερώθηκε: 29/03/17 - 02:15

Η Βαλένθια βρίσκεται μια νίκη μακριά, από το να κατακτήσει το Eurocup και να πάρει το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της επόμενης χρονιάς, καθώς επικράτησε με 68-62 της Ουνικάχα Μάλαγα, στον πρώτο τελικό.

Κορυφαίος των "νυχτερίδων" ήταν ο Ντούμπλιεβιτς με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Σάστρε να προσθέτει άλλους 13 πόντους. Από το σύνολο του Ζοάν Πλάθα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπρουκς με 11 πόντους, με τους Φογκ και Όμιτς (και 12 ριμπάουντ) να είχαν από 8 πόντους ο καθένας.

Απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση για ένα ημίχρονο, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 20-20 και με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 35-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μάλαγα είχε το προβάδισμα μέχρι τα μισά (37-41), με τη Βαλένθια να κάνει την ανατροπή και να το κλείνει προηγούμενη 50-48. Στην τέταρτη περίοδο, το μομέντουμ ανήκε στις "νυχτερίδες", όπου αφού έφτασαν ακόμη και στο +8 (60-52), πήραν τη νίκη με το 68-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 35-35, 50-48, 68-62