"Σφαγή" για Παναθηναϊκό στα Γιάννενα, σούπερ Παναιτωλικός, μοιρασιά στη Λάρισα

Ενημερώθηκε: 04/02/17 - 21:47

Στους "Ζωσιμάδες" ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα, αφήνοντας ακόμα 2 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας βέβαια φοβερά παράπονα από τη διαιτησία.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 31’, όταν έπειτα από σουτ του Κούτρη η μπάλα κόντραρε στον Κόντε- ο οποίος ήταν εξόφθαλμα σε θέση οφσάιντ- και στη συνέχεια στα δίχτυα! Βοηθός και διαιτητής δεν είδαν την παράβαση και οι γηπεδούχοι άνοιξαν με αυτό τον τρόπο το σκορ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 56΄ με πλασέ του Μάρκους Μπεργκ σε κενή εστία, ενώ στο δεύτερο μέρος είχε καθολική υπεροχή και έχασε πολλές ευκαιρίες για να αποδράσει από το... χωράφι των Ζωσιμάδων κόντρα σε όλους και σε όλα...

Σα να μην έφτανε το «έγκλημα» του επόπτη, στο 15' είχε προηγηθεί ένα άλλο από τον ρέφερι Τζήλο. Όταν έκλεισε τα μάτια στην εκτός φάσης αγκωνιά του Καρανίκα στον Μπεργκ, όπου σε μία... κανονική χώρα ο αμυντικός του ΠΑΣ θα είχε αποβληθεί και το τριφύλλι θα 'χε κερδίσει πέναλτι.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γ. Πετράκης): Πασχαλάκης, Καρανίκας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Κούτρης (61’ Ναδάλες), Κοζορώνης, Λίλα, Γιάκος (68’ Γαρουφαλιάς), Ακόστα, Μαμπουλού (72’ Ζάιρο), Κόντε.

Παναθηναϊκός (Μ. Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Τελάντερ (59’ Μολέδο), Χουλτ, Βιγιαφάνιες, Ζέκα, Λουντ (63’ Π. Βλαχοδήμος), Εμποκού, Κλωναρίδης (77’ Χατζηγιοβάννης), Μπεργκ.

Γήπεδο: Ζωσιμάδες
Διαιτητής: Θ. Τζήλος (Λάρισας)

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με επιβλητική εμφάνιση για τον Παναιτωλικό. Οι Αγρινιώτες ήταν εξαιρετικοί κόντρα στον Ατρόμητο κι έφτασαν εύκολα στο τελικό 2-0.

Άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι μόλις στο 12ο λεπτό με τον Μαρκόφσκι. MVP ο «ζογκλέρ» Ρόσα, ο οποίος αναστάτωνε σε κάθε του ενέργεια την άμυνα της ομάδας του Περιστερίου, που δεν μπορούσε με τίποτα να βγάλει αντίδραση. Το ματς τελείωσε ουσιαστικά στο 76ο λεπτό όταν ο Μουνιός λίγα λεπτά μετά την είσοδό του εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κοντοέ κι έγραψε το τελικό 2-0.

Δύο δοκάρια είχε η ομάδα του Μάκη Χάβου. Το πρώτο με τον Ρόσα στο 5ο λεπτό και το δεύτερο με τον Μύγα στο 63’. Ήρωας ο Γκορμπούνοφ, καθώς με τις αποκρούσεις του κράτησε το σκορ σε φυσιολογικά επίπεδα για τους Περιστεριώτες. Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Ρότσα, Κούσας, Χαντάκιας, Μάκος, Πάουλο, Κλέσιο (72’ Μουνιός), Λόπες (68’ Κουτρομάνος), Ρόσα, Μαρκόφσκι (81’ Παπαδόπουλος)

Στον πάγκο: Κολοβούρης, Ροντρίγκες, Παπουτσογιαννόπουλος, Βασιλούδης

Ατρόμητος (Γιώργος Κορακάκης):
Γκορμπούνοφ, Φυτανίδης, Κοντοές (78’ Ζησόπουλος), Παντελιάδης, Κυριακίδης (46’ Τόνσο), Μπάγκα, Πλατέλλας (65’ Ντάουντα), Λημνιός, Ούμπιδες, Κιβρακίδης, Λε Ταλέκ

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Λαζαρίδης, Μπρίτο, Κατράνης

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Αγρινίου

Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και από την άλλη οι Θεσσαλοί δεν είχαν ούτε μία κλασική ευκαιρία, το σκορ άνοιξε στο 80' για την ΑΕΛ με γκολ του Ναζλίδη (ενδεχομένως να είναι και αυτογκόλ του Γκόμες με την πορεία που παίρνει η μπάλα), δείχνοντας ότι ακόμα και σε μια κακή μέρα μπορεί να πάρει τη νίκη.

Ωστόσο, η Κέρκυρα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νίκιτς από εκτέλεση κόρνερ πήδηξε εντελώς αμαρκάριστος για την κεφαλιά, νικώντας τον Ξενοδόχοφ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1, παίρνοντας τον βαθμό που βάσει εικόνας τον άξιζε.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Μονιάκης (Κόντορ 67'), Τικό (Αμίτ 46'), Φάρκας, Γκόλιας, Μασαλέσα, Ντέλετις, Βαρέλα (Τσακοπίνο 74'), Κάπος, Ναζλίδης, Αβραάμ.

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Κεϊτά (Νίκιτς 66'), Ντιμιτρόφσκι, Γεωργίου, Γκομές, Κόντος (Ζορμπάς 64'), Σιόντης (Γεωργακόπουλος 82'), Ιωάννου, Επστάιν, Ντιόγκο, Τουράμ.

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης