Στον τελικό Λίβερπουλ και Σεβίλλη! (video)

Ενημερώθηκε: 06/05/16 - 02:58

Η Λίβερπουλ με τη Σεβίλλη θα είναι τελικά το ζευγάρι του μεγάλου τελικού του Γιουρόπα Λιγκ, μετά τα αποτελέσματα των δεύτερων ημιτελικών. Οι "κόκκινοι" στοχεύουν πλέον, στην εκθρόνιση της "βασίλισσας" του θεσμού, Σεβίλλη.

Στο Άνφιλντ, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Βιγιαρεάλ και επικράτησε με 3-0. Το αυτογκόλ του Μπρούνο Σοριάνο, άνοιξε τον δρόμο για την πρόκριση της Λίβερπουλ, με τον Ντάνιελ Στάριτζ στο 63ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ.

Στο 71', το "κίτρινο υποβρύχιο", έμεινε με 10 παίχτες λόγω της αποβολής του Ρουίζ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την χαριστική βολή, έδωσε ο Άνταμ Λαλάνα, στο 81ο λεπτό. Έτσι η Λίβερπουλ επιστρέφει σε Ευρωπαϊκό τελικό, μετά τον τελικό της Αθήνας το 2007, με αντίπαλο τη Μίλαν.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Τουρέ, Μορένο, Τσαν, Μίλνερ, Φιρμίνο, Κουτίνιο, Λαλάνα (89’ Μπεντέκε)

Στον πάγκο: Γουόρντ, Λούκας, Άλεν, Άιμπ, Σκρτελ, Σμιθ

Βιγιαρεάλ (Μαρθελίνο): Αρεολά, Γκασπάρ, Μουσάκιο, Ρουίθ, Κόστα, Ντος Σάντος (73’ Μπονέρα), Μπρούνο Σοριάνο, Πίνα (60’ Τριχουέρος), Σουάρεθ, Σολδάδο, Μπακαμπού

Στον πάγκο: Ασένχο, Σαμού, Καστιγέχο, Ρουκάβινα

Στο "Σάντσεθ Πιθχουάν", η κάτοχος του τροπαίου Σεβίλλη, απέδειξε πως ο θεσμός της ανήκει. Επικράτησε της Σαχτάρ Ντόνετσκ με 3-1 και θα υπερασπιστεί το στέμμα της, στον τελικό του Σεντ Τζέικομπς Παρκ της Βασιλείας, στις 18 Μαΐου.

Το σκορ άνοιξε, στο 9ο λεπτό, ο Γάλλος επιθετικός Γκαμεϊρό, για να ισοφαρίσει η Σαχτάρ με τον Εντουάρντο στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γκαμεϊρό, έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Ανδαλουσιανούς, για να κλειδώσει την πρόκριση, με ένα απίθανο γκολ ο Μαριάνο Φερέϊρα, στο 59ο λεπτό.

Σεβίλλη (Έμερι): Σόρια, Τρεμουλινάς (74’ Εσκουδέρο), Ραμί, Κρικόβιακ, Καρίσο, Γκαμεϊρό (82’ Ιμπόρα), Ενζονζί, Μπανέγα (89’ Κριστόφορο), Βιτόλο, Κόκε, Φερέιρα.

Στον πάγκο: Ρίκο, Παρέχα, Κονοπλιάνκα, Γιορέντε.

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Λουτσέσκου): Πιατόφ, Κούτσερ, Στεπανένκο, Μάρλος (84’ Ντεντίνιο), Μαλίσεφ, Εντουάρντο (84’ Γουέλινγκτον), Τάισον (76’ Μπερνάρντ), Ισμαΐλι, Σρνα, Ρακίτσκι, Κοβαλένκο.

Στον πάγκο: Κανιμπολότσκι, Κομπίν, Όρντετς, Φερέιρα.