Τα τρομερά "μωρά" του Άγιαξ ισοπέδωσαν τη Λιόν!

Ενημερώθηκε: 03/05/17 - 23:02

Μία τρομερή ομάδα του Άγιαξ, η οποία θύμισε εκείνη των 90s, που σκορπούσε τρόμο στον διάβα της, διέλυσε ΜΟΝΟ 4-1 τη Λιόν στον πρώτο ημιτελικό του Europa League και είναι με το 1,5 πόδι στον πρώτο της ευρωπαϊκό τελικό από το 1995!

Τα πιτσιρίκια του Μπος, (η 11άδα είχε μέσο όρο ηλικίας 22 χρονών), έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο του "Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα" και θα μπορούσαν, κάλλιστα, να διασύρουν τους Γάλλους, οι οποίοι σώθηκαν από ντροπιαστική ήττα χάρη στον Λόπες! Ο Πορτογάλος έκανε τεράστιες επεμβάσεις, στις δεκάδες ευκαιρίες των Ολλανδών, ειδικά στο δεύτερο 45λεπτο, γλιτώνοντας τους "λιονέ" από πραγματική ταπείνωση!

Ο Άγιαξ ήταν σκέτη μαγεία και έχει ενδιαφέρον να δούμε πόσοι από τους… μάγους του θα είναι και του χρόνου στην ομάδα! Τραορέ (δανεικός από την Τσέλσι), Γιουνές, Ντόλμπεργκ, Κλάασεν, ο τερματοφύλακας Ονανά, όλοι τους έκαναν μυθικά πράγματα στον αγωνιστικό χώρο, οδηγώντας τον «Αίαντα» σε μία σπουδαία νίκη, προκαλώντας ντελίριο στους οπαδούς του, που είδα τον πρώτο να ανοίγει το σκορ στο 25'. Μετά από εκτέλεση φάουλ-ξυραφιά του Ζίγετς, ο Αφρικανός πήδηξε πιο ψηλά από όλους και «έγραψε» το 1-0.

Εννέα λεπτά αργότερα, δε, ο Ντόλμπεργκ, με καταπληκτικό σούτ-και αφού ο Μπερτράν Τραορέ έγινε δημιουργός από σκόρερ- διπλασίασε τα τέρματα του Άγιαξ, με το 20ό γκολ του σε όλες τις διοργανώσεις! Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ήταν που ξέσπασε η καταιγίδα… Μόλις στο 49', ο Ζίγετς έκανε ό,τι και ο 21χρονος από την Μπουρκίνα Φάσο στο 34', βγάζοντας την ασίστ στον Γιουνές, για το 3-0 των γηπεδούχων. Εντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα, η Λιόν… έκανε την εμφάνισή της στο 66', μειώνοντας με ωραίο σουτ του Βαλμπουενά, ενώ ο Φεκίρ έχασε τεράστια ευκαιρία για το απόλυτο σοκ στην ολλανδική πρωτεύουσα.

Τελικά, μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες (κυρίως από την πλευρά του Άγιαξ) με την τρίτη ασίστ του Ζίγετς στο ματς(!), ο Τραορέ πέτυχε το τελικό 4-1 στο 71', με τον "Αίαντα' να χάνει ως το τέλος απίστευτες φάσεις. Για την ακρίβεια, ο Λόπες έκανε απίστευτες αποκρούσεις.