Την πάτησε από την Εφές ο Ολυμπιακός

LIVE: Ολυμπιακός-Αναντολού Εφές (21:00, ΕΡΤ2)

Ενημερώθηκε: 22/04/17 - 00:35

Στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Εφές με 71-73, έχασε το πλεονέκτημα της έδρας και πάει στην Πόλη για να σώσει την κατάσταση.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει πολύ στο παιχνίδι, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να πηγαίνουν στο +7, στα πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα… άδειασαν με τους Τούρκους να βγάζουν ενέργεια και να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα.

Ο Πρίντεζης έβαλε ξανά τους Πειραιώτες μπροστά (71-69) στα 1:34'' πριν το τέλος, αλλά οι δύο χαμένες βολές του σε συνδυασμό με το 0-4 των φιλοξενούμενων, έφεραν την ήττα, ενώ ο Γκριν αστόχησε στο τρίποντο της νίκης.

Οι αρχηγοί που είχαν 20 πόντους ο καθένας ήταν και κορυφαίοι των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι στερήθηκαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο τον Μιλουτίνοφ ύστερα από μία γονατιά που δέχθηκε, με τους Ντάνστον και Χάνεϊκατ να κάνουν μεγάλη ζημιά από την άλλη για την Εφές, με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-37, 54-51, 71-73

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 3, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 20 (6/10τρ.), Γουότερς, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 20 (1), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 15 (2), Μπαλμπάι 4, Μπράουν 6, Οσμάν 3 (1), Γκρέιντζερ 9 (1), Ερτέλ 5 (1), Πολ 7 (1), Ντάνστον 16, Κερκ 6