"Βασίλισσα" ξανά η Ρεάλ!

Ενημερώθηκε: 10/08/16 - 00:35

Η Ρεάλ Μαδρίτης, επιβλήθηκε στην παράταση της Σεβίλλης με 3-2 και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ευρώπης για το 2016, στο Τρόντχάϊμ της Νορβηγίας! Για τρίτη φορά στην ιστορία της, η "Βασίλισσα" κατακτά τον συγκεκριμένο τίτλο.

Οι παίχτες του Ζινεντίν Ζιντάν, μπήκαν με ιδιαίτερη όρεξη στο γήπεδο και αφού έχασαν κάποιες ευκαιρίες, άνοιξαν το σκορ, στο 21ο λεπτό, όταν ο Ασένσιο κοντρόλαρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα υπέροχο αριστερό σουτ με το εξωτερικό φάλτσο "κάρφωσε" την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Ρίκο!

Από εκείνο το σημείο και ύστερα, η Σεβίλλη πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και "απάντησε" στο 41ο λεπτό! Έπειτα από σέντρα που έγινε από αριστερά, ο Βιτόλο κοντρόλαρε την μπάλα και ήρθε από πίσω ο Βάσκεθ -με άψογο διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής- να στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κασίγια!

Το δεύτερο ημίχρονο θύμιζε...ροντέο! Εκατέρωθεν ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες, που δεν μπόρεσαν να νικήσουν τους Ρίκο και Κασίγια! Στο 71ο λεπτό, διαιτητής Μάζιτς, έδωσε ένα μάλλον αυστηρό πέναλτυ, όταν ο Βιτόλο μπήκε από δεξιά στην περιοχή κι ενώ επιχείρησε να περάσει τον Ράμος, έπεσε στο έδαφος, χωρίς να είναι πολύ ξεκάθαρο αν αυτό συνέβη από το απλωμένο πόδι του στόπερ της Ρεάλ.

Την εσχάτη των ποινών, ανέλαβε ο Κονοπλιάνκα και με χαλαρό πλασέ στη δεξιά γωνία (ο Κασίγια έπεσε από την άλλη) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-1 για τη Σεβίλλη στο 72'!

Η Ρεάλ προσπάθησε να πιέσει και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, όμως η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι, αμυνόταν εξαιρετικά! Στο 93ο λεπτό, όμως, μετά από σέντρα του Βάσκεθ από δεξιά,η κεφαλιά του αφύλαχτου Σέρχιο Ράμος κατέληξε στα δίχτυα του Ρίκο και η "Βασίλισσα" έστειλε το παιχνίδι στην παράταση!

Στην παράταση, επικράτησε η ομάδα με τη μεγαλύτερη ποιότητα. Όταν μάλιστα στο 93ο λεπτό, η Σεβίλλη έμεινε με 10 παίχτες, λόγω αποβολής του Κολοτζέτζακ, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η Ρεάλ αύξησε κατακόρυφα την πίεσή της και έφτασε στη "λυτρωση" με τον Ντάνι Καρβαχάλ! Ο δεξιός οπισθοφύλακας της Ρεάλ έκανε απίστευτη κούρσα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του (είναι αλήθεια πως... δεν τον μάρκαραν ιδιαίτερα) και στο 119' χάρισε το Σούπερ Καπ στη Ρεάλ, κάνοντας το 3-2!

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κασίγια, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κόβατσιτς, Ασένσιο, Ίσκο, Λούκας Βάσκεθ, Μοράτα

ΣΕΒΙΛΛΗ (Χόρχε Σαμπάολι): Σέρχιο Ρίκο, Παρέχα, Καρίσο, Ιμπόρα, Κόλο, Κιγιοτάκε, Ενζονζί, Βάσκεθ, Μαριάνο, Βιέτο, Βιτόλο