LIVE: ΑΕΚ-Βόλφσμπουργκ 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: ΑΕΚ-Βόλφσμπουργκ (21:45, Novasports 2HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 02/10/20 - 22:42

Το πρώτο εμπόδιο το ξεπέρασε. Η ΑΕΚ με 1-0 πέρασε από την Ελβετία και πλέον είναι έτοιμη να υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ την Βόλφσμπουργκ σε νοκ - άουτ αγώνα με έπαθλο την πρόκριση στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης στο χώρο του ποδοσφαίρου.

Η ΑΕΚ, έχει ξεκινήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις φετινές της υποχρεώσεις μετρώντας τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς (2 στο πρωτάθλημα, 1 στο Europa League). Εχει την ψυχολογία με το μέρος της, ειδικά μετά την πειστική εμφάνιση που πραγματοποίησε την προηγούμενη Κυριακή στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Λαμία (3-0).

Από την άλλη οι «Λύκοι» ταξίδεψαν στην Ελλάδα και στην πρωτεύουσα, έχοντας αφήσει πίσω τους δύο στραβοπατήματα στο πρωτάθλημα. Μοιράστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας τόσο με την Λεβερκούζεν όσο και με την Φράιμπουργκ την περασμένη Κυριακή. Για να φτάσει εδώ, επικράτησε της Ντέσνα με 2-0.

Οι δύο ομάδες κοντράρουν τις δυνάμεις τους στο ΟΑΚΑ, θέλοντας να πάρουν το εισιτήριο που οδηγεί στους ομίλους του Europa League.

Αρκετά προβλήματα από την άλλη πλευρά θα έχει η Βόλφσμπουργκ, καθώς ο τεχνικός της γερμανικής ομάδας, Όλιβερ Γκλάσνερ άφησε εκτός αποστολής τον βασικό πορτιέρε, Κοέν Κάστελς, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο αλλά και τον εξτρέμ, Ζοάο Βίκτορ.

Ωστόσο, στην αποστολή συμπεριλήφθηκε ο Βουτ Βέγκχορστ, του οποίου ωστόσο η συμμετοχή θα κριθεί τελευταία στιγμή, καθώς ταλαιπωρείται από τραυματισμό στον αστράγαλο.

• 23:39

Η ΑΕΚ με ΜΥΘΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ θα κερδίσει 2-1 την Βόλφσμπουργκ και θα προκριθεί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ! Σιμόες και Καρίμ τα γκολ της ανατροπής, ο Μεχμέντι είχε δώσει προβάδισμα στους Γερμανούς.

• 23:38
    95'

Φάουλ για την Βόλφσμπουργκ έξω από την περιοχή. Τελευταία φάση.

• 23:38
    94'
    ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Ταχύτατη κούρσα, με τον Λιβάγια να κάνει ωραία κάθετη πάσα, ο Καρίμ να παίρνει την μονομαχία από τον Γκιλαβογκί να μπαίνει στην περιοχή, να δείχνει πως αρχικά χάνει τον έλεγχο αλλά στη συνέχεια να κάνει ωραίο διαγώνιο τελείωμα και να αφήνει άγαλμα τον Πέρβαν για το 2-1

• 23:34
    90'

4 λεπτά οι καθυστερήσεις.

• 23:26
    82'
    Νέα φάση για την ΑΕΚ!

Βαθιά μπαλιά του Τσιγκρίνσκι, ο Σάκχοφ και λόγω κούρασης δεν κατάφερε να βρει δυνατά την μπάλα στην προβολή του και ο Πέρβαν μπλόκαρε.

• 23:13
    70'
    Καλή στιγμή για την ΑΕΚ!

Ο Γκαρσία έκανε το γύρισμα, ο Σάκχοφ ωραία προσποίηση και ο Λιβάγια το σουτ στην κίνηση αλλά βρήκε στους αμυνόμενους και πέρασ ε κόρνερ.

• 23:07
    64'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Ο Ινσούα σπάει στον Σιμόες, ο οποίος από τα τριάντα μέτρα πιάνει ένα ΑΠΙΘΑΝΟ σουτ και στέλνει την μπάλα στις... αράχνες, εκεί που δεν μπορούσε ούτε με αίτηση να το βγάλει ο Πέρβαν και ισοφαρίζει για την ΑΕΚ!

• 23:07
    62'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Λιβάγια αντί Μάνταλου για την ΑΕΚ. Παραμένει το 4-3-3, ίσως θα ήταν καλύτερα να βγει ένας από τα χαφ και ο Κρίστισιτς, ώστε να παίξει πιο επιθετικά η ΑΕΚ από τη στιγμή που κυνηγάει γκολ.

• 22:58

Δείχνει να μην έχει ψυχολογία ο Μάνταλος, μετά το χαμένο πέναλτι και ενώ είχε ξεκινήσει καλά το ματς! Πρέπει να πάρει μπάλα στα πόδια του, να δημιουργήσει και να αφήσει πίσω του το χαμένο πέναλτι. Ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος παίκτης είναι που χάνει πέναλτι και μάλιστα σε κρίσιμο ματς, ο αρχηγός της ΑΕΚ είναι και πρέπει να... ξυπνήσει για να βοηθήσει την ομάδα του

• 22:29
    45'
    Γκολ για την Βόλφσμπουργκ...

Ο Μπρέκαλε βρήκε τον Μεχμέντι ακάλυπτο μέσα στην περιοχή και αυτός με πλασέ στην κίνηση κάνει το 1-0 για την Βόλφσμπουργκ

• 22:28
    42'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το φάουλ της Βόλφσμπουργκ

• 22:10

Για δεύτερο σερί γύρο στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ, μετά από αυτό του Ολιβέιρα με την Σεντ Γκάλεν. Βέβαια, τότε ο Πορτογάλος φορ είχε πάρει το... ριμπάουντ και είχε σκοράρει το γκολ της νίκης... Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ να βρει γκολ και να πάρει προβάδισμα στο ματς και στην υπόθεση πρόκριση.

• 22:06
    20'
    Χαμένο πέναλτι για την ΑΕΚ

Το έβγαλε ο Πέρβαν! Έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και έπιασε την εκτέλεση του Μάνταλου! Μάντεψε σωστά ο πορτιέρε των Γερμανών!

• 22:00
    14'

Φάση για την ΑΕΚ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου και τις κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Τσιγκρίνσκι που έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά πέρασε δύο περίπου μέτρα πάνω από την εστία.

• 21:49
    Οι συνθέσεις των ομάδων

Βόλφσμπουργκ (Όλιβερ Γκλάνσερ, 4-2-3-1): Πέρβαν - Πάουλο Οτάβιο, Γκιλαβογκί, Λακρουά, Ρουσιγιόν - Άρνολντ, Σλάγκερ - Μπρέκαλο, Μεχμέντι, Στέφεν - Βέγκχορστ.by Γιώργος Τσανάκας

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα, 4-3-3): Τσιντώτας - Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα - Σιμόες, Κρίστισιτς, Σάκχοφ - Γκαρσία, Ολιβέιρα, Μάνταλος.

• 21:49
    4'

Ο Κρίστισιτς πέρασε ωραία για τον Ολιβέιρα που προσπάθησε να κάνει το σουτ αλλά έκανε... τσαφ από τα όρια της περιοχής και έχασε ευκαιρία να απειλήσει.

• 21:48

Δύσκολο το εμπόδιο για την ΑΕΚ αυτό της Βόλφσμπουργκ αλλά όχι ανυπέρβλητο. Διαφέρει αρκετά από τις γερμανικές ομάδες, βάζει σκοπιμότητα και τακτική στο παιχνίδι της και αν προηγηθεί, συνήθως κάθεται στα... αυγά της και προσπαθεί να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ.