LIVE: ΑΕΚ-Τραμπζονσπορ 1-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: ΑΕΚ-Τραμπζονσπορ (21:00, Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 22/08/19 - 23:05

Όνειρο απατηλό μοιάζει πλέον η συμμετοχή της ΑΕΚ σε όμιλο του Europa League. Μετά από νέα μετριότατη εμφάνιση, η ομάδα του Μιγκέλ Καρντόσο ηττήθηκε 3-1 από την Τραμπζονσπόρ στο ΟΑΚΑ στο πρώτο ματς των play off και συγκεντρώνει ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης, ενόψει της ρεβάνς της 29ης Αυγούστου στην Τραπεζούντα.

Το ματς διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών και η Ενωση γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από 12 ματς στο Europa League, παρότι προηγήθηκε με τον Λιβάγια στο 4΄. Ακολούθησε, όμως, το χατ τρικ του Κέιλεμπ Εκουμπάν (29΄,77΄,70΄) για την Τραμπζονσπόρ, που έχασε και πέναλτι (δοκάρι) με τον Σόσα στο 24΄.

ΑΕΚ
ΑΕΚ
1-3
Τραμπζονσπορ
  • 22:59

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε ακόμη μία απαράδεκτη εμφάνιση και ηττήθηκε με 3-1 στο ΟΑΚΑ από την Τράμπζονσπορ. Πλέον, οι ελπίδες της Ένωσης για είσοδο στους ομιλους του Γιουρόπα Λιγκ είναι ελάχιστες και ψάχνουν ένα... θαύμα στη ρεβάνς στην Τραπεζούντα για να προκριθούν!

• 22:46
    84'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Γιακουμάκης αντί Ολιβέιρα

• 22:41
    79'
    Αλλαγή για την Τραμπζονσπόρ

Ερντογάν αντί Σέρλοθ

• 22:40
    77'
    Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

Ο Ζεράλδες έγινε κάτοχος της μπάλας σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά νικήθηκε από τον Τσακίρ!

• 22:36
    74'
    Αλλαγή για τους Τούρκους

Αβντιγάι αντί Νουακέμε

• 22:35
    70'
    Γκολ για την Τραμπζονσπορ!

Νέο λάθος στον άξονα και αντεπίθεση για τους Τούρκους, με τον Νουακέμε να γυρίζει στον Ομούρ και αυτός με ωραία κάθετη έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Εκουμπαν, ο οποίος με δυνατό σουτ έγραψε το 3-1!

• 22:29
    65'
    Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ

Ζεράλδες αντί Βέρντε

• 22:29
    63'

Κρίστισιτς αντί Σιμάο

• 22:21

Χωρίς ευκαιρία στα τελευταία λεπτά

• 22:13
    52'

Έπειτα από υπέροχο συνδυασμό των Τούρκων, ο Ομούρ σέντραρε επικίνδυνα από δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Μπάρκα

• 22:13

Προσπαθεί στα πρώτα λεπτά μετά την ανάπαυλα να πάρει τον έλεγχο η ΑΕΚ

• 22:09
    46'

Σέντρα στο β' μέρος στο ΟΑΚΑ

• 21:52
    45'

Τέλος του α' μέρους στο ΟΑΚΑ

• 21:47
    45'
    Τεράστια φάση για τους Τούρκους!

Ο Σέρλοθ έφυγε ολομόναχος στην πλάτη της άμυνας και έφτασε απέναντι από τον Μπάρκα, αλλά εκείνος κατάφερε να τον νικήσει σωτήρια στο τετ-α-τετ!

• 21:47
    44'

Μετά από μια ακόμη εκτέλεση κόρνερ, ο Σιμόες δεν μπορεί να κοντράρει στον αέρα τον Εκουμπάν κι εκείνος (εκμεταλλευόμενος ότι ο Μπάρκας δεν βγήκε) έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα!

• 21:41

Έχει κερδίσει μέτρα στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ, που προσπαθεί να ξαναπάρει προβάδισμα πριν την ανάπαυλα

• 21:34
    32'

Μετά από ωραία ενέργεια του Λιβάγια, ο Ολιβέιρα σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ

• 21:33

VAR δεν υπάρχει στα πλέι οφ του Europa League. Μόνο του Champions League

• 21:32

Η ΑΕΚ σε μία ακόμα φάση αμυντικά δεν λειτουργεί σωστά και έτσι έρχεται η ισοφάριση

• 21:29
    28'

Σε εκτέλεση κόρνερ από δεξιά ο Ενακουέμε έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Νόβακ και έφτασε στον Εκουμπάν, ο οποίος από κοντά κεραυνοβόλησε τον Μπάρκα!

• 21:28

Πιέζουν οι Τούρκοι στα τελευταία λεπτά, αφήνοντας ωστόσο και αρκετά κενά για να εκμεταλλευτεί η ΑΕΚ στην αντεπίθεση

• 21:26
    24'
    Δοκάρι το πέναλτι!

Ο Σόσα την εκτέλεση του πέναλτι, με τον Αργεντίνο να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα!

• 21:25
    23'

Κίτρινη στον Βράνιες!

• 21:25
    23'
    Πέναλτι για την Τραμπζονσπόρ!

Ο Νόβακ μπήκε από αριστερά στην περιοχή και βουτώντας μπροστά από το απλωμένο πόδι του Βράνιες, κέρδισε μια ανύπαρκτη παράβαση!

• 21:24
    22'
    Νέα φάση για την ΑΕΚ!

Αφού συνεργάστηκε άψογα με τον προωθημένο Βράνιες, ο Λιβάγια έπιασε ένα δυνατό βολέ που έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

• 21:19

Επίθεση και φάση στο ΟΑΚΑ, πολύ ανοιχτό παιχνίδι!

• 21:19
    18'
    Μεγάλη ευκαιρία για την Τραμπζονσπόρ!

Ο Εκουμάν έφυγε στην πλάτη της άμυνας από αριστερά και μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά ο Λόπες τον πίεσε και τον ανάγκασε να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων!

• 21:19
    16'

Σε νέο καλό συνδυασμό των "κιτρινόμαυρων", ο Ολιβέιρα άφησε για τον Λιβάγια στο ημικύκλιο της περιοχής, αλλά το συρτό σουτ του Κροάτη έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι!

• 21:16
    14'
    Ευκαιρία για την Τραμπζονσπόρ!

Ο Ομούρ έκανε μια σέντρα-ξυραφιά από αριστερά στην περιοχή, αλλά ο Βράνιες βρήκε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να μην φτάσει σε αντίπαλο και να φύγει κόρνερ!

• 21:16
    11'
    Φάση για την ΑΕΚ

Ο Ολιβέιρα δέχθηκε ωραία κάθετη πάσα του Λιβάγια και έκανε ένα συρτό διαγώνιο σουτ (μέσα από την περιοχή και δεξιά) αλλά ο Τσακίρ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια!

• 21:10

"Τρελό" παιχνίδι στο ΟΑΚΑ στα πρώτα λεπτά!

• 21:10
    7'
    Ευκαιρία για τους Τούρκους!

Ο Ομούρ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Μπάρκας έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ!

• 21:08
    4'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Έπειτα από όμορφο συνδυασμό, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Λόπες, εκείνος τη γύρισε στο σημείο του πέναλτι για τον Λιβάγια κι αυτός με πλασέ που δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Τσακίρ άνοιξε το σκορ

• 21:05
    3'
    Φάση για την ΑΕΚ!

Μετά από άψογη μπαλιά του Μάνταλου, ο Λιβάγια μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε δυνατά, αλλά ο Χοσεϊνί έβαλε την κόντρα και γλίτωσε την Τράμπζονσπορ

• 21:05
    1'
    Κίτρινη για την ΑΕΚ

Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό, ο Λιβάγια πήγε επικίνδυνα με τις τάπες σε μια διεκδίκηση με αντίπαλο στον χώρο του κέντρου

• 21:01
    1'

Ξεκίνησε το παιχνίδι

• 20:51

Οι δυο ομάδες έχουν ολοκληρώσει την προθέρμανσή τους και όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει σε λίγα λεπτά το παιχνίδι

• 20:46

Παράλληλα ενισχύθηκε ακόμα περισσότερο στο διάστημα που μεσολάβησε, καθώς προχώρησε στη μεγάλη μεταγραφή του Ντάνιελ Στάριτζ

• 20:46

Θυμίζεται ότι η αποψινή αντίπαλος της ΑΕΚ στον προηγούμενο γύρο αντιμετώπισε τη Σπάρτα Πράγας, αποσπώντας ισοπαλία 2-2 στο πρώτο ματς και επικρατώντας 2-1 στη ρεβάνς της Τουρκίας

• 20:35
    Τραμπζονσπορ (Ουνάλ Καραμάν):

Τσακίρ, Τουρκμέν, Χοσεϊνί, Σόσα, Ενακουέμε, Ομούρ, Σέρλοθ, Εκουμπάν, Περέιρα, Παρμάκ, Νοβάκ

Στον πάγκο για τους Τούρκους οι: Καρντεσλέρ, Αβντιλάι, Μίκελ, Ιβανίλντο, Σάρι, Ερντογάν, Κάμπι

• 20:35
    ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο):

Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες, Σιμάο, Βέρντε, Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα

Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Αθανασιάδης, Μπακάκης, Οικονόμου, Κρίστισιτς, Γιακουμάκης, Ζεράλδες, Γαλανόπουλος

• 20:35

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες

• 20:32

Μάλιστα το άδειο (εξαιτίας της περσινής τιμωρίας) ΟΑΚΑ θα είναι ακόμα πιο φιλικό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι θα έχουν στο πλευρό τους 200 φίλους τους, όσες και οι προσκλήσεις που δικαιούνταν από την UEFA

• 20:29

Μια προσπάθεια που είναι ούτως ή άλλως δύσκολη (εξαιτίας της δυναμικότητας του αντιπάλου) και γίνεται ακόμα δυσκολότερη από το γεγονός ότι απόψε οι "κιτρινόμαυροι" θα στερηθούν ξανά τη στήριξη του κόσμου τους

• 20:27

Μετά τη... σοκαριστική εμφάνιση στο ματς με την Κραϊόβα (που ευτυχώς δεν κόστισε την πρόκριση) η "Ένωση" ψάχνει έναν δύσκολο συνδυασμό απόψε: Να δείξει ραγδαία βελτίωση και ταυτόχρονα να πάρει ένα σκορ που θα της δίνει προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Τουρκία