Άγιαξ-ΠΑΟΚ 3-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Άγιαξ-ΠΑΟΚ (21:30, thepressroom.gr

Ενημερώθηκε: 14/08/19 - 00:31

Είχε σκορ πρόκρισης για είκοσι λεπτά, ο ΠΑΟΚ, εν τέλει, δεν μπόρεσε να φύγει από τη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» με το αποτέλεσμα που ήθελε.

Ηττήθηκε από τον Αγιαξ, στη ρεβάνς για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League (σ.σ. 2-2 το πρώτο ματς στην Τούμπα), με 3-2 και θα συνεχίσει τη ευρωπαϊκή διαδρομή του στα πλέι οφ του Europa League, με αντίπαλο τη Σλόβαν Μπραντισλάβας.

Ο Μπίσεσβαρ έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο» στο 23ο λεπτό και ο Τάντιτς, με πέναλτι, στο 43ο λεπτό έκανε το 1-1. Ο Σέρβος, νωρίτερα (32ο λεπτό) έχασε πέναλτι, με τον Πασχαλάκη να διώχνει την μπάλα.

Στο 79ο λεπτό, με κεφαλιά, ο Ταλιαφίκο έδωσε τα ηνία στον Αγιαξ (2-1) και στο 85ο λεπτό, με νέο πέναλτι, ο Τάντιτς «έγραψε» το 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα (94ο λεπτό) ο Μπίσεσβαρ.

• 23:38

Τέλος αγώνα, ο Άγιαξ επικράτησε 3-2 του ΠΑΟΚ και τον απέκλεισε από τη συνέχεια του Champions League.

• 23:03
    67'

Ο Μαρτίνες βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Πασχαλάκης είπε πάλι "όχι".

• 22:51

Οι πρωταθλητές Ελλάδας βρίσκουν χώρο στις αντεπιθέσεις και πρέπει να το εκμεταλλευτούν.

• 22:47
    52'

Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ γύρισε στην περιοχή, αλλά ο Πέλκας δεν μπόρεσε να ακουμπήσει την μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.

• 22:42
    48'

Κεφαλιά του Φέλτμαν μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης, αν και λίγο έλειψε να του φύγει η μπάλα από τα χέρια.

• 22:40

Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.

• 22:30

Με βάση το μέχρι τώρα σκορ, ο Άγιαξ προκρίνεται, αλλά ο ΠΑΟΚ είναι ζωντανός και κοιτάει στα μάτια τους Ολλανδούς.

• 22:30

Ο ΠΑΟΚ στέκεται όρθιος, ενώ προηγήθηκε στο 23' με τον Μπίσεσβαρ. Στο 43' ισοφάρισε με πέναλτι του Τάντιτς ο Άγιαξ, με τον Σέρβο μέσο να αστοχεί από την άσπρη βούλα στο 32'.

• 22:22

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Άγιαξ και ΠΑΟΚ στο 1-1!

• 22:15
    43'
    ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ

Αυτή τη φορά ο Τάντιτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι.

• 22:04
    32'
    Χαμένο πέναλτι για τον Άγιαξ!

Εκτέλεσε το πέναλτι ο Τάντιτς, έδιωξε ο Πασχαλάκης!

• 21:58
    27'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ

Σέντρα του Πέλκα στην περιοχή, οι αμυντικοί του Άγιαξ έδιωξαν, αλλά η μπάλα έφτασε στον Μπίσεσβαρ, που σούταρε από το ύψος της περιοχής και εκτέλεσε τον Ονάνα για να δώσει προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

• 21:50

Επικίνδυνα στην περιοχή του ΠΑΟΚ ο Ζίγιεκ, αλλά του έφυγε το κοντρόλ και η μπάλα έφυγε άουτ.

• 21:46
    13'

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Στην αντεπίθεση ο Ζαμπά, έδωσε στον Άκπομ, που σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

• 21:45

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άγιαξ. Ο Φαν ντε Μπέεκ μόνος του στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά και ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ. Η φάση ξεκίνησε από τρομερή κάθετη πάσα του Τάντιτς.

• 21:42
    9'

Σκληρό φάουλ του Πέλκα στον Φαν ντε Μπέεκ, γλίτωσε την κίτρινη κάρτα ο μέσος του ΠΑΟΚ.

• 21:39

Επικίνδυνη στιγμή για τον Άγιαξ. Ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ.

• 21:34

Με επιθετική διάθεση μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, αλλά οι αμυντικοί του Άγιαξ απορρόφησαν την πίεση.

• 21:34
    1'

Ξεκίνησε το ματς, ο ΠΑΟΚ πήρε τη σέντρα.

• 21:30

Τα πάντα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα.

• 21:29

Οι δύο ομάδες ετοιμάζονται να βγουν στον αγωνιστικό χώρο.

• 21:29

Να σημειωθεί πως όποια ομάδα περάσει από το ζευγάρι Άγιαξ-ΠΑΟΚ, θα αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ στα playoffs του Champions League. Οι Κύπριοι νίκησαν 2-0 την Καραμπάκ στο Αζερμπαϊτζάν και πήραν παλικαρίσια πρόκριση.

• 21:28

Αξιοπρόσεκτο πως ο ΠΑΟΚ παρέμεινε αήττητος στα 7 τελευταία εκτός έδρας του σε προκριματικά Champions League (1-6-0).

• 21:28

Άγιαξ: Ονάνα - Μαζραουί, Φέλτμαν, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο - Μάριν, Φαν ντε Μπέεκ, Μπλιντ - Ζίγιεκ, Νέρες, Τάντιτς

• 21:27

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης – Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης – Ζαμπά, Εσίτι, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ – Πέλκας, Άκπομ

Στον πάγκο οι Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Σβιντέρσκι, Λημνιός, Μίσιτς, Ντάγκλας, Στοχ.

• 21:26

Θυμίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκε από τον Άγιαξ στα προκριματικά του Champions League το 2010 και το 2016.

• 21:25

Στο πρώτο ματς, ΠΑΟΚ και Άγιαξ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2.

• 21:24

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Άγιαξ και τον ΠΑΟΚ, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.