LIVE: Νιγηρία-Ισλανδία 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Νιγηρία-Ισλανδία 0-0 Α' ημίχρονο (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 22/06/18 - 19:56

Μουντιάλ 2018: Νιγηρία και Ισλανδία κοντράρονται, στην αρένα του Βόλγκογκραντ για τον τέταρτο όμιλο σε ένα ματς που έχει αποκτήσει τεράστιο ενδιαφέρον, αφού μετά τη νίκη της Κροατίας επί της Αργεντινής η δεύτερη θέση πρόκρισης είναι… ορθάνοιχτη.

Οι «αετοί» δεν έχουν βαθμό, αλλά με νίκη θα έχουν κάνει σημαντικό βήμα πριν αντιμετωπίσουν την Αργεντινή την τελευταία αγωνιστική. Η δε Ισλανδία ακόμη και με ισοπαλία θα έχει την τύχη στα χέρια της κόντρα στην αδιάφορη Κροατία στο φινάλε.

Οι «βίκινγκς» θα έχουν μια πολύ σημαντική απουσία, καθώς νοκ άουτ έχει τεθεί ο μέσος της Μπέρνλι, Γιόχαν Γκούντμουντσον. Στον αντίποδα, Μούσα και Ιεανάτσο διεκδικούν τη θέση στην κορυφή της επίθεσης.

Νιγηρία
Νιγηρία
2-0
Ισλανδία
Ισλανδία
  • 19:55
    90'

Η Νιγηρία κερδίζει την Ισλανδία με 2-0, κάνοντας... δώρο στην Αργεντινή!

• 19:49
    90'
    Αλλαγή για τη Νιγηρία

Έξω ο Ετέμπο, μέσα ο Ιβόμπι

• 19:49
    88'
    Φάση για την Ισλανδία

Ο Φινμπόγκασον βγήκε από τα αριστερά, σούταρε από πλάγια θέση, αλλά δεν ήταν καλό το τελείωμά του, με τον Ουζόχο να διώχνει

• 19:48
    87'
    Αλλαγή για την Ισλανδία

Έξω ο Γκούναρσον, μέσα ο Σκούλασον

• 19:43
    83'
    Άστοχος ο Σίγκουρντσον!

Ο Ισλανδός χαφ σημάδεψε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Νιγηρίας και παραμένει το ξεκάθαρο προβάδισμα της Νιγηρίας.

• 19:43
    82'
    Πέναλτι για την Ισλανδία!

Με χρήση VAR ο διαιτητής δίνει πέναλτι σε ανατροπή του Φινμπόγκασον από τον Εμπουεχί. Σωστή η απόφαση.

• 19:41
    76'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τη Νιγηρία!

Βαθιά μπαλιά για τον Μούσα από τα αριστερά, ο Νιγηριανός φορ σπριντάρει, "μπουκάρει", αφήνει... πίσω του τον Άρνασον και αφού περάσει και τον πορτιέρε της Ισλανδίας, τινάζει τα δίχτυα για το ξεκάθαρο προβάδισμα των Αφρικανών.

• 19:30
    71'

Έξω ο Μπόντβαρσον, μέσα ο Σιγκούρνταρσον

• 19:28
    68'

Ο Γκίσλασον βρήκε χώρο λίγο έξω από την περιοχή της Νιγηρίας, έπιασε το σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο

• 19:25
    Οι απεσταλμένοι των αργεντίνικων ΜΜΕ, παρακολουθούν το παιχνίδι
  • 19:24
    65'

Έξω ο Σίγκουρτσον ο αμυντικός (είχε και έναν τραυματισμό νωρίτερα), μέσα ο Ίνγκασον

• 19:21

Συμπληρώσαμε μια ώρα αγώνα, η Ισλανδία δεν δείχνει σημάδια ανάκαμαψης. Παραμένει το 1-0 υπέρ της Νιγηρίας

• 19:16
    57'
    Φάση για τη Νιγηρία

Μακρινό σουτ του Εντιντί, η μπάλα κοντράρει κάπου και αναγκάζει τον Χάλντορσον σε δύσκολη επέμβαση με το ένα χέρι

• 19:15
    Το γκολ της Νιγηρίας
  • 19:10
    50'
    ΓΚΟΟΟΛ για τη Νιγηρία!

Οι Νιγηριανοί ξεδιπλώθηκαν ωραία από την άμυνά τους και έβγαλαν τον αιφινδιασμό, με τον Ιεανάτσο να ανοίγει δεξιά στον Μόουζες, αυτός σέντραρε ωραία στην περιοχή της Ισλανδίας, εκεί όπου ο Μούσα έκανε όμορφο κοντρόλ και εν κινήσει σούταρε δυνατά για το 1-0.

• 19:05
    46'
    Β' μέρος

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

• 19:05
    46'

Ο Ιντόβου αφήνει τη θέση του στον Εμπουεχί

• 18:48

1-2 καλές φάσεις υπάρχουν, με τους βίκινγκς να είναι καλύτεροι και πιο απειλητικοί. Σε γενικές γραμμές, κακό το θέαμα που μας προσφέρουν οι δυο ομάδες.

• 18:48
    45'
    Λήξη του πρώτου μέρους

Νιγηρία και Ισλανδία πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

• 18:47
    Νέα φάση για την Ισλανδία στις καθυστερήσεις!

Κακή εκτέλεση κόρνερ, ωστόσο... καταλάθος η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και τον "ξεχασμένο" Μπόντβαρσον, ο οποίος δεν σημάδεψε σωστά.

• 18:46
    45'
    Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ισλανδία!

Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά για τους Ισλανδούς, ο Φινμπόγκασον πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας, αλλά βρήκε τη μπάλα με... κάτι μεταξύ πλάτης και μηρού, σημαδεύοντας άουτ.

• 18:44
    44'

Κίτρινη κάρτα στον Ιντόγου

• 18:43
    41'

Λάθος στην άμυνα της Νιγηρίας, ο Μπιάρνασον ελίχθηκε ωραία, γύρισε επικίνδυνα παράλληλα, αλλά εκεί δεν βρισκόταν κανείς συμπαίκτης του για να... σπρώξει τη μπάλα προς τα δίχτυα

• 18:40
    40'

Τραγικό το θέαμα...

• 18:37
    36'

Μπαλιά-ξυράφι από τα δεξιά του Σαέβαρσον, ούτε ο Μπόντβαρσον, ούτε ο Μπιάρνασον κατάφεραν να μπουν... σφήνα και να απειλήσουν με προβολή

• 18:31

Ελάχιστοι συνδυασμοί ως τώρα από τις δύο ομάδες, σχεδόν μηδαμινή η επιθετική ανάπτυξη

• 18:27
    25'

Ισορροπημένο το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μην έχουν δημιουργήσει κάποια μεγάλα φάση και τα λεπτά να περνούν ελαφρώς υποτονικά

• 18:24
    22'

Σέντρα-σουτ από τα δεξιά για την Ισλανδία, ο Ουζόχο διώχνει ασθενώς, αλλά το σουτ που επιχειρεί ο Γκούναρσον σε δεύτερο χρόνο σταματά στο σώμα του Μόουζες και καταλήγει κόρνερ

• 18:06
    5'
    Νέα φάση για τους Ισλανδούς!

Ξεδιπλώθηκαν γρήγορα στην επίθεση οι Ισλανδοί, ο Σίγκουρτσον έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως δεν ήταν δυνατό και μπλόκαρε ο Ουζόχο.

• 18:04
    3'
    Πρώτη φάση για την Ισλανδία!

Εκτέλεση φάουλ του Σίγκουρτσον από απόσταηση, διώχνει σε κόρνερ ο Ουζόχο.

• 18:01
    1'

Ξεκίνησε το παιχνίδι

• 17:56

Αυτή την ώρα η ανάκρουση των εθνικών ύμνων

• 17:52

Νιγηρία (3-5-2): Ουζόχο, Ομερούο, Εκόνγκ, Μπαλογκάν, Εντιντί, Ετέμπο, Ιντόγου, Μόουζες, Όμπι Μίκελ, Μούσα, Ιεανάτσο

Ισλανδία (4-4-2): Χάλντορσον, Σαέβαρσον, Άρνασον, Σίγκουρτσον, Μάγκνουσον, Γκίσλασον, Γκούναρσον, Σίγκουρτσον, Μπιάρνασον, Φινμπόγκασον, Μπόντβαρσον

• 17:51

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 17:51

Ένα παιχνίδι κρίσιμο για τις δύο ομάδες, αλλά και για την… Αργεντινή. Το αποτέλεσμα του σημερινού αγώνα θα οριστικοποιήσει τα σενάρια πρόκρισης της αλμπισέλεστε, η οποία δεν θα ήθελε με τίποτα νίκη της Ισλανδίας, αφού τότε θα δυσκολέψει αρκετά η παρουσία της στους «16».