LIVE: Ντιναμό Κιέβου-Ολυμπιακός 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Ντιναμό Κιέβου-Ολυμπιακός (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 22/02/19 - 00:50

Το όνειρο της πρόκρισης στους «16» του Europa League ήταν... απατηλό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 από την Ντιναμό στο Κίεβο και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα, έμειναν εκτός συνέχειας. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν απέναντί τους τον εξαιρετικό Μπόικο, ο οποίος κράτησε ζωντανή την ομάδα του σε πολλές φάσεις. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε ο Σολ στο 32' και «κλείδωσε» την πρόκριση για τους Ουκρανούς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ καλά και από την αρχή ειχε επιβάλει τον ρυθμό του. Η επιπολαιότητα, όμως, των «ερυθρόλευκων» στην τελική πάσα τους στέρησε την ευκαιρία να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Μπόικο. Η Ντιναμό ωστόσο στην πρώτη της ευκαιρία κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 32' ο Μικολένκο έκανε την σέντρα και ο Σολ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό το τέρμα αποσυντόνισε τους Πειραιώτες και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κυνηγήσουν και ένα δεύτερο τέρμα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι με τον Σολ, αλλά σωτήρια ο Σα απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στην επανάληψη ο Μαρτίνς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μασούρα, ο οποίος δημιούργησε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Αρχικά στο 51' ο Τοροσίδης έβγαλε την σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Μασούρα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 64' ο Ελληνας άσος έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά ο Μπόικο απέκρουσε σωτήρια κρατώντας το μηδέν για την ομάδα τους. Στο 74' ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το γκολ, αλλά και πάλι ο Μπόικο είπε «όχι». Ο Μασούρας έβγαλε εκπληκτικά στον Χασάν, αλλά ο τερματοφύλακας της Ντιναμό έδιωξε σωτήρια.

Παρά το γεγονός ότι ο χρόνος κυλούσε και οι φιλοξενούμενοι ήθελαν πάση θυσία δύο γκολ, δεν μπορούσαν να πατήσουν εύκολα περιοχή, καθώς είχαν μπλοκαριστεί από την πολυπρόσωπη άμυνα της Ντιναμό. Στο 87' ο Γκερερο βρέθηκε απέναντι από τον Μπόικο, αλλά ο τερματοφύλακας της Ντιναμό έσωσε ξανά την ομάδα του! Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και αποδείχτηκε ότι το γκολ που έβαλαν οι Ουκρανοί στο 89' στο Καραϊσκάκη ήταν «χρυσό»...

Διαιτητής: Ιβάν Κρούζλιακ (Σλοβακία).

Κάρτες: Κετζιόρα, Βέρμπιτς, Σεπέλιεφ- Ποντένσε, Σισέ, Γκερέρο, Τοροσίδης.

Ντιναμό Κιέβου (Χάτσκεβιτς): Μπόικο, Βέρμπιτς (90+1' Ρουσούν), Σεπέλιεφ, Σολ (90+1' Αλιμένκοφ), Σαπαρένκο (76' Γκάρμας), Τσιχάνκοβ, Μικολένκο, Μπούρντα, Μπουγιάλσκι, Σαμπάνοβ, Κετζιόρα.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (65' Μπουχαλάκης), Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Ζιλ Ντίας (46' Μασούρας), Φορτούνης (65' Γκερέρο), Χάσαν.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ντιναμό Κιέβου
1-0
  • 23:56

Ντιναμό-Ολυμπιακός 1-0 και αποκλεισμός για τους Πειραιώτες

• 23:48
    87'

Ο Γκερέρο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Μπόικο

• 23:34
    72'

Σέντρα-σουτ του Ποντένσε από τα δεξιά, μπλόκαρε ο Μπόικο

• 23:27
    66'

Κάρτα κατευθείαν για τον Γκερέρο

• 23:27
    66'
    Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Νάτχο και Γκερέρο μέσα, αντί Μπουχαλάκη και Φορτούνη στο ματς

• 23:25
    64'
    Φάση για τον Ολυμπιακό

Αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους, με τον Μασούρα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με δυνατό σουτ βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπόικο

• 23:22

Συστάσεις από τον διαιτητή για κροτίδες που έριξαν οι γηπεδούχοι

• 23:20
    60'

Σουτ του Φορτούνη, μπλοκάρει ο Μπόικο

• 23:17
    56'
    Καλή στιγμή για την Ντιναμό!

Σουτ του Νικολένκο μετά από γύρισμα του Σαπαρένκο, ψηλά άουτ

• 23:15

Έχει ανοίξει αρκετά το παιχνίδι, παίζει με πιο ψηλά την άμυνα ο Ολυμπιακός και είναι αρκετά ευάλωτος πίσω

• 23:11
    51'
    Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό!

Ο Μασούρας έκανε την κεφαλιά ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής όμως έστειλε την μπάλα λίγο άουτ

• 23:11
    50'

Επικίνδυνη αντεπίθεση των γηπεδούχων, με την άμυνα του Ολυμπιακού ψηλά και τον Τοροσίδη να απομακρύνει σε πλάγιο προ του Τσιγκάνοφ

• 23:08
    46'

Έναρξη στο δεύτερο μέρος

• 23:08
    Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Μασούρας αντί Ντίας στο ματς για τον Ολυμπιακό

• 22:54

Το τέρμα του Σολ στο 32' κάνει τη διαφορά στο παιχνίδι και πιο δύσκολη την αποστολή των "ερυθρόλευκων". Καλό το πρόσωπο της ομάδας του Μαρτίνς στο πρώτο μισάωρο (εξαιρώντας την επίθεση που δέχθηκαν στο πρώτο λεπτό), αλλά η κακή αντίδραση στο σημείο που δέχθηκε το γκολ, τον πλήγωσε.

• 22:51
    45'

Ντινάμο - Ολυμπιακός 1-0 με το γκολ του Σολ

• 22:51
    45'
    Μεγάλη φάση για την Ντιναμό!

Τρομερή επέμβαση του Σα απέναντι στον Σολ εξ επαφής! Ξανά εκτός φάσης ο Σισέ, μένει «ζωντανός» ο Ολυμπιακός

• 22:49
    45'

Κίτρινη και για τον Ποντένσε

• 22:45
    Το γκολ της Ντιναμό
  • 22:44
    40'

Επικίνδυνη επίθεση των Ουκρανών και πάλι από τ' αριστερά, κέρδος γι' αυτούς ένα κόρνερ

• 22:39

"Κρύο" γκολ από τους Ουκρανούς που δεν είχαν απειλήσει ιδιαίτερα έως τώρα

• 22:39
    35'

Σουτ του Σεπέλιεφ, άουτ

• 22:38

Πολλά και συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού στην άμυνα. Ο Βέρμπιτς σέντραρε μόνος του, με τον Ντίας να αργεί να πάει πάνω του και ο Σολ πλάσαρε από κοντά. Ευθύνη και του Σισέ στη φάση.

• 22:37

Ο Ολυμπιακός ψάχνει πλέον δυο τέρματα για να προκριθεί...

• 22:35
    32'
    ΓΚΟΛ για την Ντιναμό!

Ο Σολ ανοίγει το σκορ στην πρώτη αξιόλογη στιγμή των Ουκρανών. Σέντρα του Μικολένκο, ο Μεριά χάνει τον Σολ και εκείνος με προβολή σκοράρει!

• 22:34
    30'

Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας με Μπουχαλάκη, Φορτούνη και Ποντένσε, αλλά ο Πορτογάλος τα χάλασε και πάλη στην τελική προσπάθεια

• 22:27
    24'

Κίτρινη στον Κετζιόρα

• 22:26
    22'

Κίτρινη σε Σισέ και Βέρμπιτς, ο πρώτος για το φάουλ, ο δεύτερος για ένταση που ακολούθησε. Ο στόπερ του Ολυμπιακού χάνει το επόμενο ματς.

• 22:22

Τσιμίκας και Ποντένσε έχουν αναλάβει τις περισσότερες επιθέσεις, εκεί κινείται και ο Φορτούνης κατά βάση.

• 22:19
    16'

Σέντρα-σουτ του Τσιμίκα από τ' αριστερά, έδιωξε με δυσκολία ο αντίπαλος τερματοφύλακας

• 22:19

Πρόβλημα με Ποντένσε, που βρίσκεται στο έδαφος, τον πάτησε ο Κετζιόρα. Δεν το πατάει καλά το πόδι ο Πορτογάλος

• 22:15
    11'

Καλή επίθεση από τους φιλοξενούμενους με Ποντένσε και Τσιμίκα, αλλά καθυστέρησε να κάνει το γύρισμα ο δεύτερος και πήρε μόνο το κόρνερ

• 22:11
    7'
    Πρώτη τελική στο ματς

Μακρινό σουτ του Χασάν, η μπάλα εκτός δίχως να ανησυχήσει ο τερματοφύλακας της Ντιναμό

• 22:09

Νευρικότητα και πάλι από τον Σισέ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, δεν είναι σίγουρες οι επεμβάσεις του

• 22:06

Σκληρό φάουλ του Μπουγιάλσκι πάνω στον Γκιγέρμε, που βρίσκεται στο έδαφος

• 22:06
    1'

Επικίνδυνη αντεπίθεση και μπαλιά για τον Σαπαρένκο, διάβασε τη φάση και έδιωξε σε πλάγιο ο Σα

• 22:03
    1'