LIVE: Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα (15:00, Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 17/01/21 - 16:56

Με στόχο να διατηρήσει ή να μεγαλώσει τη διαφορά από τους διώκτες του, ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Καραϊσκάκη για την 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας (15:00, Novasports 1HD & thepressroom.gr).

Οι Ηπειρώτες είναι η μοναδική ομάδα από την επαρχία που δυσκόλεψε τους Πειραιώτες στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, με το 1-1 στους «Ζωσιμάδες».

Ο Πέντρο Μαρτίνς εκείνο που έχει τονίσει στους παίκτες του να μην επαναπαυτούν από τη διαφορά των 9 βαθμών από ΑΕΚ, Άρη και των 10 από τον ΠΑΟΚ και να προσπαθήσουν να δώσουν συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, με στόχο την κατάκτηση του 46ου πρωταθλήματος στην ιστορία του συλλόγου.

1-0
ΠΑΣ Γιάννινα
  • 16:56
    94'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, κεφαλιά του Χασάν και η μπάλα στα δίχτυα.

• 16:22

Παίζει πιο πίσω ο ΠΑΣ στο δεύτερο μέρος.

• 16:14
    55'
    Αλλαγή για τον ΠΑΣ

Ελευθεριάδης αντί Μπρένερ

• 16:14
    54'

Η μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν υπάρχει γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Μασούρας νικήθηκε από τον Αθανασίου, αλλά όχι και ο Ελ Αραμπί στη συνέχεια. Υποδείχθηκε ωστόσο σε θέση οφσάιντ

• 16:04
    46'

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο στο Φάληρο

• 16:04

Ο Χουτεσιώτης που είχε ενοχλήσεις μετά τη σύγκρουσή του με τον Ελ Αραμπί στη φάση του πέναλτι, πέρασε εκτός, τη θέση του πήρε ο Αθανασίου

• 16:01
    Αλλαγές για τον Ολυμπιακό

Φορτούνης και Καμαρά αντί Μπρούμα και Μπουχαλάκη

• 15:48

Οι Πειραιώτες έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 20', όταν και ο Χουτεσιώτης έπιασε πέναλτι του Βαλμπουενά, το οποίο ο 27χρονος γκολκίπερ έκανε λίγο πριν στον Ελ Αραμπί, σε μια φάση όπου

• 15:48

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 0-0

• 15:48
    45'
    Ευκαιρία για τον ΠΑΣ

Δυνατό σουτ του Παμλίδη λίγο πάνω από την εστία του Σα, που έχασε και την ισορροπία του, με την μπάλα να φεύγει έξω σε κόρνερ, αφού κόντραρε και στον Σεμέδο.

• 15:41
    41'

Καλό γέμισμα του Βαλμπουενά από στατική φάση, αλλά ο Σισέ έδιωξε άθελά του, αφού μπερδεύτηκε με τον Σεμέδο

• 15:40
    40'

Κίτρινη ο Εραμούσπε

• 15:38
    36'

Εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη πάνω στο τείχος και στη συνέχεια στον Λεό, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Βαλμπουενά ήταν και πάλι στα σώματα

• 15:33
    Ο Χουτεσιώτης απέκρουσε το πέναλτι του Βαλμπουενά

• 15:31
    30'

Επικίνδυνη σέντρα του Βαλμπουενά από τα δεξιά, ο Εραμούσπε έδιωξε σε κόρνερ προτού γίνει δύσκολη η κατάσταση

• 15:31
    21'

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με πλασέ του Μασούρα από κοντά (λίγο μετά το πέναλτι) με την άμυνα των φιλοξενούμενων να διώχνει..

• 15:20
    20'
    Χαμένο πέναλτι για τον Ολυμπιακό!

Ο Βαλμπουενά στην αριστερή γωνία του Χουτεσιώτη που εκτινάχθηκε και έβγαλε το πέναλτι του Γάλλου

• 15:19

Κουτσαίνει ο Χουτεσιώτης, ο οποίος δέχθηκε και κίτρινη κάρτα παράλληλα

• 15:19

ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ολυμπιακό από τη συγκεκριμένη φάση, καθώς έκανε άτσαλη έξοδο ο Χουτεσιώτης

• 15:19
    17'
    Δοκάρι για τον Ολυμπιακό!

Σε προσπάθεια του Ελ Αραμπί που βγήκε φάτσα με τον Χουτεσιώτη και τον πλάσαρε με τους δύο να συγκρούονται.

• 15:15
    14'
    Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό!

Εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Σισέ που έβγαλε ο Χουτεσιώτης.

• 15:11

Έχει μπει καλά και επιθετικά ο ΠΑΣ. Όπως συνηθίζει άλλωστε

• 15:01
    1'

Ξεκίνησε το παιχνίδι

• 14:53

Υπενθυμίζεται ότι στον πρώτο γύρο είχε κόψει βαθμούς από τον Ολυμπιακό ο ΠΑΣ, αφού το ματς στα Ιωάννινα είχε λήξει 1-1

• 14:51

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος Βοηθοί: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ, Λάζαρος Δημητριάδης 4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος, AVAR: Χρυσούλα Κουρομπύλια

• 14:48

Ο Μπα είναι τιμωρημένος από την πλευρά των Πειραιωτών και ο Ραντζέλοβιτς εκτός μάχης. Ο Χολέμπας και ο Μπρούμα είναι ξανά στη διάθεση του Πέντρο Μαρτίνς, αλλά μόνο ο Πορτογάλος εξτρέμ είναι στο αρχικό σχήμα.

• 14:48
    ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης):

Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Κάργας, Καρτάλης, Μπρένερ, Παμλίδης, Εραμούσπε, Σιόντης, Λεό, Πίρσμαν και Λιάσος

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Αθανασίου, Ελευθεριάδης, Δούμτσης, Νάουμετς, Λώλης, Πήλιος, Οικονομόπουλος, Πανουργιάς και Γροσδάνης

• 14:48
    Ολυμπιακός (Πέντρο Μαρτίνς):

Σα, Ντρέγκερ, Σισέ, Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά, Μασούρας, Μπρούμα, Ελ Αραμπί

Στον πάγκο των γηπεδούχων: Κρίστινσον, Καμαρά, Φορτούνης, Τιάγκο Σίλβα, Χασάν, Πέπε, Βρουσάι, Χολέμπας και Παπαδόπουλος

• 14:48

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 14:47

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος έχει να νικήσει από τις αρχές Δεκεμβρίου με το 2-0 επί της Λαμίας, αναζητά ένα θετικό αποτέλεσμα, καθώς έχει «κολλήσει» το τελευταίο διάστημα. Με αποτέλεσμα να είναι στην 11η θέση με 15 βαθμούς.

• 14:47

Ο Ολυμπιακός θέλει να επιστρέψει στις νίκες, έπειτα από το 1-1 στην Τούμπα στην εξ αναβολής αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, ώστε να διατηρήσει σε απόσταση ασφαλείας τους διώκτες του.