LIVE: Ξάνθη-Παναθηναϊκός 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Ξάνθη-Παναθηναϊκός (15:00, ΕΡΤ Sports & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 19/01/20 - 17:17

Ένα σπουδαίο κι απόλυτα δίκαιο «διπλό» στην Ξάνθη (1-0) και δύο εφετινές «πρωτιές» του Παναθηναϊκού, έφεραν ξανά το «τριφύλλι» το απόγευμα της Κυριακής (19/1) στη «ζώνη» των πλέι-οφς και με σαφές προβάδισμα έναντι τις ακριτικής ομάδας, για να παραμείνει μέχρι τέλους εντός της εξάδας.

Οι «πράσινοι» σημείωσαν την πρώτη, φετινή εκτός έδρας νίκη τους στην περιφέρεια (ως τώρα είχαν μόνο ισοπαλίες σε Λαμία, Παναιτωλικό, ΟΦΗ, Βόλο), ενώ για πρώτη φορά στη χρονιά, πέτυχαν δεύτερη συνεχόμενη νίκη σε αγώνα πρωταθλήματος (τρίτη μαζί με αυτή της ρεβάνς Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΣ). Ανέβηκαν πλέον στην 4η θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς (κι έναν αγώνα περισσότερο) κι αναμένουν τα αποτελέσματα του Άρη στο «Γ. Καραϊσκάκης» και του Ατρόμητου κόντρα στο Βόλο.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ξάνθη
Ξάνθη
0-1
Παναθηναϊκός
  • 16:53
    95'

Λήξη του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει 1-0 την Ξάνθη, χάρη στο γκολ του Μακέντα στο 50ο λεπτό

• 16:53
    94'

Κίτρινη κάρτα στον Χατζηθεοδωρίδη για καθυστέρηση

• 16:53
    92'
    Τεράστια φάση για τον Παναθηναϊκό!

Ο Αλεξανδρόπουλος τροφοδοτεί τον Νάγκι στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης, εκείνος βγαίνει απέναντι στον Άμπαντ, τον περνάει αλλά καθυστερεί να σουτάρει και ο Μαλεζάς διώχνει σε κόρνερ

• 16:48
    88'
    Με 10 η Ξάνθη!

Κίτρινη κάρτα στον Μπαριέντος, για δυνατό φάουλ πάνω στον Ανουάρ, είναι η δεύτερη και η Ξάνθη μένει με δέκα παίκτες

• 16:45
    87'

Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη, για φάουλ πάνω στον Νάγκι

• 16:45
    86'

Κίτρινη κάρτα στον Δώνη, για φάουλ στον Μπαριέντος

• 16:44
    84'
    Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Αλεξανδρόπουλος αντί Ζαχίντ

• 16:44
    83'

Αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό, με το αριστερό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη και τη μπάλα να περνάει αρκετά άουτ.

• 16:41
    80'

Καλή στιγμή για την Ξάνθη, με τον Μπαξεβανίδη να σεντράρει, τον Κάστρο να κάνει το θεαματικό γυριστό σουτ, αλλά τον Διούδη να είναι σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια

• 16:37
    73'

Ο Νάγκι κάνει κι αυτός ντεμπούτο με τον Παναθηναϊκό, παίρνοντας τη θέση του Μπεκ

• 16:30
    72'
    Αλλαγή για την Ξάνθη

Φοσέ αντί Εντουάρντο

• 16:27
    68'

Κίτρινη κάρτα στον Ζαχίντ για καθυστερήσεις σε... πλάγιο

• 16:27
    67'

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Ανουάρ να κάνει ένα δύσκολο σουτ και τον Άμπαντ να... απογειώνεται για να διώξει με δυσκολία σε κόρνερ

• 16:27
    67'

Ο Χατζηθεοδωρίδης αντικαθιστά τον Χατζηγιοβάνη

• 16:24
    66'

Κίτρινη κάρτα στον Μπεκ, επειδή εκτέλεσε πριν το σφύριγμα του διαιτητή Φωτιά

• 16:17
    60'

Κίτρινη κάρτα στον Μπαριέντος, για φάουλ πάνω στον Χατζηγιοβάνη

• 16:17
    59'

Κίτρινη κάρτα στον Γιόχανσον

• 16:17
    56'
    Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη

Τζουρίτσκοβιτς αντί του Στάρτζεον

• 16:17
    55'

Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Μπεκ να μπαίνει στην περιοχή, να σουτάρει με το αριστερό αλλά τον Άμπαντ να διώχνει σωτήρια. με το αριστερό του χέρι

• 16:13
    53'

Μπαριέντος αντί Σόσα

• 16:13
    53'

Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα, για φάουλ πάνω στον Εντουάρντο

• 16:11
    50'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

Ο Ζαχίντ τροφοδοτεί τον Μακέντα στην αντεπίθεση κι εκείνος κάνει πολύ ωραίο πλασέ με το δεξί από το ύψος της περιοχής, ανοίγοντας με τη βοήθεια και του δοκαριού το σκορ για τους φιλοξενούμενους!

• 16:07
    46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Ξάνθη στη σέντρα

• 16:07

Χωρίς αλλαγές ξεκινούν οι δύο ομάδες στην επανάληψη

• 15:59

Γκολ μπήκε στα Πηγάδια, αλλά γκολ... δεν έχουμε στο ματς, αφού αυτό του Σένκεφελντ στο 32' ακυρώθηκε ορθώς τελικά με τον Δώνη να είναι εκτεθειμένος στο ξεκίνημα! Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός είναι εκείνος που πατάει καλύτερα, έχει την κατοχή της μπάλας όχι όμως και τον τρόπο να διασπάσει την καλά στημένη άμυνα της Ξάνθης, η οποία με τη σειρά της δεν είναι καθόλου απειλητική για τον Διούδη, παρά μόνο σε κάποιες στατικές φάσεις

• 15:59
    45'

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ισόπαλες χωρίς σκορ οι δύο ομάδες

• 15:35

Η φάση εξετάζεται μέσω του VAR και αποφασίζεται να μην μετρήσει το γκολ

• 15:35
    32'

Ο Σένκεφελντ σκοράρει, μετά την εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ και την έξοδο του Άμπαντ, αλλά το γκολ ακυρώνεται με υπόδειξη του βοηθού.

• 15:35
    27'

Νέο γέμισμα του Χατζηγιοβάνη από τα αριστερά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ινσούα κάνει ένα σουτ με δύναμη, διαγώνια από τα αριστερά, αλλά η μπάλα βρίσκει στον Κάστρο

• 15:30

Φτάσαμε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και μετά το... μουδιασμένο ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο είναι εμφανές ότι ο Παναθηναϊκός έχει την υπεροχή. Κυκλοφορεί τη μπάλα, ελέγχει τον ρυθμό και προσπαθεί να φτάσει στο γκολ, έχοντας δύο καλές στιγμές. Η Ξάνθη είναι κυρίως σε θέση άμυνας, θέλοντας να κλείσει τους χώρους και δεν απειλεί καθόλου

• 15:26
    23'

Αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, με τον Μακέντα να κάνει το γύρισμα μέσα στην περιοχή για τον Μπεκ, αλλά ο Μαλεζάς διώχνει σε κόρνερ

• 15:19
    18'

Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από αριστερά, για τον Μπεκ στο δεύτερο δοκάρι, διώχνει με κεφαλιά ο Μαλεζάς.

• 15:19
    14'

Εκτέλεση του κόρνερ από τον Ζαχίντ, διαγώνιο σουτ από τον Χατζηγιοβάνη, αλλά η μπάλα καταλήγει ελάχιστα άουτ, μετά και την παρέμβαση του Πούγγουρα με «τακουνάκι»!

• 15:19
    13'

Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Μακέντα να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Άμπαντ να πέφτει στην αριστερή του γωνία, διώχνοντας με υπερένταση σε κόρνερ

• 15:10
    4'

Φάουλ για την Ξάνθη από τα δεξιά, το εκτελεί ο Εντουάρντο, αλλά η μπάλα περνάει απ' όλους στο δεύτερο δοκάρι με τελευταίο τον Κασάδο

• 15:02
    1'

Αρχίζει ο αγώνας, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα

• 14:55

Στο «πέταλο» του γηπέδου βρίσκονται και αρκετοί φίλοι του Παναθηναϊκού!

• 14:55

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Βασίλειος Φωτιάς από τον Σύνδεσμο Πέλλας ενώ χρέη VAR θα εκτελέσει ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου.

• 14:54

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρα, Σένκεφελντ, Ινσούα, Ανουάρ, Δώνης, Μπεκ, Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ Μακέντα.

Αναπληρωματικοί: Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Κολοβός, Χατζηθεοδωρίδης, Νάγκι, Αλεξανδρόπουλος και Περέα

• 14:53

Ξάνθη: Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Μαλεζάς, Κασάδο, Σόσα, Κοβάτσεβιτς, Καμαρά, Εντουάρντο, Στάρτζεον και Κάστρο

Αναπληρωματικοί: Μπέντο, Τερκί, Ντε Αμορίμ, Τζουρίτσκοβιτς, Φοσέ, Μπαριέντος και Φασίδης

• 14:53

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 14:52

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Ξάνθης με τον Παναθηναϊκό, για την 19η αγωνιστική της Super League 1, στα Πηγάδια