Αποκλεισμός για Ρεάλ, πρόκριση για Ατλέτικο

Ενημερώθηκε: 26/01/17 - 00:38

Έχοντας "προίκα" το μεγάλο διπλό στο Μπερναμπέου (1-2), η εκπληκτική Θέλτα του Βίγκο ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο "Μπαλαΐδος" και την άφησε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η ίδια πανηγυρίζει μία σπουδαία πρόκριση στην τετράδα του θεσμού, όπου βρίσκονται οι Αλαβές, Ατλέτικο Μαδρίτης και θα προστεθεί μία εκ των Μπαρτσελόνα-Μπιλμπάο.

Λίγο πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, το αυτογκόλ του Ντανίλο είχε εδραιώσει σε θέση "αφεντικού" για την πρόκριση την Θέλτα και έβαλε πολύ δύσκολα στους πρωταθλητές Ευρώπης. Η Ρεάλ ισοφάρισε με το καταπληκτικό φάουλ του Ρονάλντο στο 62', πίεσε για να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, όμως το τέρμα του Βας στο 85', άναψε...φωτιά στο "Μπαλαΐδος" για τους γηπεδούχους.

Στο 90’ με κεφαλιά, ο Λούκας Βάσκεθ έδωσε το φιλί της ζωής στη βασίλισσα, που ισοφάρισε σε 2-2 και είχε μπροστά της σχεδόν 4’ για το απόλυτο κόλπο γκρόσο, αλλά τελικώς η ομαδάρα από το Βίγκο πανηγύρισε αυτό που άξιζε: Την πρόκριση στα ημιτελικά!

Οι "ροχιμπλάνκος" έμειναν στο 2-2 στην έδρα της Εϊμπάρ και σε συνδυασμό με τη νίκη 3-0 στο "Βιθέντε Καλντερόν", εξασφάλισαν την παρουσία τους στην τετράδα του θεσμού.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος είδαμε συνολικά τέσσερα γκολ! Στο 48’ ο Χιμένεθ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Σιμεόνε, ωστόσο οι Βάσκοι έφεραν "τούμπα" το παιχνίδι –όχι ότι βέβαια είχαν ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης. Ο Ένριχ ισοφάρισε στο 72’, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Λεόν έγραψε το 2-1 για τους γηπεδούχους. Οι Μαδριλένοι πάντως… αρνήθηκαν να χάσουν –έστω κι αν δεν θα τους επηρέαζε σε κάτι- και στο 84’ ο Χουανφράν διαμόρφωσε το τελικό 2-2.