Κύπελλο Ελλάδος: Άνετη πρόκριση για Ατρόμητο, ΟΦΗ, Ξάνθη και Λαμία (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 28/11/17 - 19:54

Ο Ατρόμητοςεπιβλήθηκε 4-0 της Σπάρτης εκτός έδρας, εξασφάλισε την παρουσία της στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας και εκτός απροόπτου στην κλήρωση θα μπει στο γκρουπ ομάδων που τερμάτισαν στην 1η θέση των ομίλων.

Αυτό που απομένει για να οριστικοποιηθεί η κατάκτηση της πρωτιάς είναι το αποτέλεσμα του αγώνα Τρίκαλα-Κέρκυρα, στο οποίο οι Περιστεριώτες δεν θέλουν νίκη των γηπεδούχων, σκοράροντας από τρία γκολ και πάνω.

Στο 17' ο Μάντσον με σούτ άνοιξε το σκορ για το 1-0 και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ουάρντα. Ο Αιγύπτιος στο 28' έκανε το 2-0 με πλασέ μέσα στην περιοχή και 10 λεπτά αργότερα πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιντες, κάνοντας το 3-0.

Στο β' μέρος ο ρυθμός έπεσε, αλλά ο Ατρόμητος βρήκε ακόμα ένα γκολ στο 75' με κεφαλιά του Μενσά από νέα εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιντες.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σπάρτη (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Γιακουμής, Γραικός, Νιάρος, Βοσνακίδης, Σάββα, Οικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος (78' Ντοράγκι), Παναγιώτου, Ζουλιώτης (46' Μάγκας), Μπαρέττας (61' Κατσίκης), Φουρτάδο.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς (65' Μανδάς), Νάτσος, Γιαννούλης, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Ούμπιντες, Μάντσον (46' Καρασαλίδης), Ουάρντα, Ντιγκινί, Λαζαρίδης, Ντάουντα (57' Μενσά).

Η βαθμολογία:

1. Ατρόμητος 7 (6-1)
2. Τρίκαλα 4 (4-2)
3. Κέρκυρα 3 (6-2)
4. Σπάρτη 0 (2-13)

Παρόλο που βολεύονταν με την ισοπαλία και έφτασε σε σημείο να προκρίνονται ακόμα και με ήττα, ο ΟΦΗ ξέκοψε κάθε υπόνοια και πέρασε, καθαρίζοντας 2-1 τον Απόλλωνα στο "Γεντί Κουλέ".

Το φοβερό γκολ του Κιταμπάλα στο 61’ -όταν έπιασε ένα φανταστικό μακρινό σουτ που καρφώθηκε στην εστία του Στρέζου- στρίμωξε την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου. Την ανάγκασε να βγει μπροστά.

Και μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά να φέρουν τούμπα εντέλει το ματς. Ο Όγκμποε λύτρωσε τον ΟΦΗ. Και με ωραία κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, του έδωσε αποτέλεσμα πρόκρισης στο 81’.

Η ομάδα του Παπαδόπουλου ωστόσο δεν επαναπαύτηκε καν στο ενδεχόμενο του 1-2 (με το οποίο θα περνούσε χέρι-χέρι με τον Απόλλωνα). Βγαίνοντας λοιπόν μπροστά -και έπειτα από μια υπέροχη πάσα του Λεάλ που τελείωσε με άψογο πλασέ ο Ορτέγκα- πέρασαν και με νίκη στους "16" της διοργάνωσης.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου

ΟΦΗ 9 (3-1)
Πλατανιάς 6 (1-1)
Απόλλων Σμύρνης 3 (1-3)
Ηρακλής -

Πολύ ευκολότερα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ, η Ξάνθη πέρασε με 2-1 από την έδρα του Πανσερραϊκού και σφράγισαν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με φόρα από τα καλά αποτελέσματα του τελευταίου διαστήματος που τους έχουν φέρει στην πεντάδα της Σούπερ Λίγκας, οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς προηγήθηκαν με τον Κάστρο στο 32’.

Αφού διαχειρίστηκαν λοιπόν στη συνέχεια το παιχνίδι, το καθάρισαν οριστικά με πέναλτι που κέρδισε (σε χέρι του Καπτέλι) και εκτέλεσε ο ίδιος ο Ορφανίδης στο 60’. Το μόνο που κατάφεραν από ‘κει και πέρα οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με ωραίο σουτ του Ζυνγκερίδη.

Η βαθμολογία του 6ου ομίλου

Ξάνθη 9 (8-3)
Παναιτωλικός 3 (2-2)
Πανσερραϊκός 3 (3-4)
Εργοτέλης 0 (2-6)

Ο Μπάμπης Τεννές παρέταξε τη Λαμία του με διαφορετική σύνθεση από τη συνηθισμένη, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες, με αποτέλεσμα να "καθαρίσει" το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Καραγιάννης και Ακόστα προειδοποίησαν με ευκαιρίες στο πρώτο μισό, ενώ στην αρχή του δεύτερου έγιναν αυτοί που χάρισαν την πρόκριση στην ομάδα τους.

Στο 55’ ο Ακόστα με ατομική ενέργεια από πλάγια άνοιξε το σκορ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έβγαλε την ασίστ στον Καραγιάννη, ο οποίος με σουτ λίγο έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 2-0.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης) Παϊτέρης, Σάββας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαριας, Ανδρέου Β., Αγρόδημος (66’ Λαμπρόπουλος), Χατζής, Σκούπρας, Μαυριάς (78’ Λουκάς), Τσιλούλης, Σαχινίδης (71’ Σουλίδης)

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Μπουλούλης, Παντελιάδης, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Λινάρδος (63’ Πατσαρούχας), Αναστασόπουλος, Φράγκος (46’ Κουτρομάνος), Ακόστα (79’ Μανιάς), Καραγιάννης, Τσούκαλος