ΠΑΟΚ: Φιλική «τεσσάρα» στην Αλ Ταβούν (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 15/07/23 - 23:06

Σε φιλικό αγώνα προπονητικού χαρακτήρα στην Ολλανδία, στο Τέχελεν, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 4-1 τη σαουδαραβική Αλ Ταβούν, ενώ αύριο (16/7, 19:00) ο «Δικέφαλος» θα αντιμετωπίσει την Βέστερλο, σε πολύ πιο δυνατό παιχνίδι.

Η σαουδαραβική ομάδα αιφνιδίασε όταν προηγήθηκε στο σκορ στο ξεκίνημα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιντράν, για να ισοφαρίσει στο 33΄ ο Τζίμας με ωραίο πλασέ ύστερα από σέντρα του Ζίφκοβιτς.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-1 αλλά στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ ανέβασε ταχύτητα και πέτυχε άλλα τρία γκολ έχοντας για πρωταγωνιστή τον Βρακά.

Από κλέψιμο του νεαρού παίκτη ο Μουργκ με σουτ έδωσε προβάδισμα στον «Δικέφαλο», στο 57΄, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Βρακάς εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι αμυντικού και το 3-1 ήταν γεγονός.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 72΄, όταν ο Βιεϊρίνια από αριστερά σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι για τον Λύρατζη, ο δεξιός μπακ του Λουτσέσκου «έστρωσε» την μπάλα στον... αριστερό και ο Βρακάς την έστειλε στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς (60΄ Ταλιχμανίδης), Τσαούσης (60΄ Βιεϊρίνια), Μπάμπα (69΄ Λύρατζης), Νάσμπεργκ (60΄ Παναγιώτου), Κουλιεράκης, Βρακάς, Γιαξής, Μουργκ, Σ. Τζίμας (46΄ Γκορντεζιάνι), Ζίβκοβιτς Ρικάρντο (60΄ Κανίς)

ΑΛ ΤΑΒΟΥΝ: Μάιλσον, Γκαμντί, Σαλούλι, Κάντις, Σααντ, Ασράφ, Μεδράν, Φλάβιο, Μπαχσέν, Αλ Αμρί, Ταβάμπα. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν επίσης οι: Αλ Χασάν, Αλ Μαχντιουί, Αλ Μουγκάις.