Τραυματίστηκε από κροτίδα ο Χουάνκαρ - Διακόπηκε το ντέρμπι των «αιωνίων»

ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Πηγή Φωτογραφίας: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 22/10/23 - 21:50

Διακόπηκε στο δεύτερο ημίχρονο, λίγο μετά το γκολ της ισοφάρισης του Ολυμπιακού, το μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Super League, ανάμεσα στους «ερυθρόλευκους»» και στον Παναθηναϊκό, στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν στο 48΄ με τον Καμαρά το γκολ του Βαγιαννίδη από το 28΄, ωστόσο, λίγα λεπτά μετά μία κροτίδα έσκασε δίπλα στον Χουάνκαρ την ώρα που ζεσταινόταν με άλλους παίκτες του Παναθηναϊκού, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό του αριστερού μπακ των «πρασίνων».

Αυτό συνέχεια όταν ο Γιοβάνοβιτς είχε σηκώσει 4 παίκτες για ζέσταμα, ξαφνικά όλοι τους έπιασαν τα αυτιά τους με τον Χουάνκαρ να σωριάζεται στο έδαφος.

Οι υπόλοιποι έδειχναν να υποφέρουν αλλά ο Ισπανός έμοιαζε πιο σοβαρά απ' όλους και μεταφέρθηκε μετά από πέντε λεπτά με φορείο στα αποδυτήρια.

Το ματς διακόπηκε, αμέσως έσπευσαν οι γιατροί για να προσφέρουν τις πρώτες βοήθειες στον άσο του Παναθηναϊκού, ο οποίος αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο.  Οι «πράσινοι» αποχώρησαν στ΄ αποδυτήρια, με το διαιτητή Μαρέσκα να παίρνει τους συνεργάτες του και να τους ακολουθεί.

Ο Παναθηναϊκός σε ανάρτησή του στο «Χ» αναφέρει:

Αναφορικά με βάσει τον ΚΑΠ προβλέπεται, στις περιπτώσεις αυτές:

Άρθρο 21: Μη τέλεση ή διακοπή αγώνα από ΚΑΠ

3 ΙΙ. Η υπαίτια ομάδα τιμωρείται σωρευτικά με τις κατωτέρω ποινές: α) Με απώλεια του αγώνα με τέρματα 0-3, εκτός αν το αποτέλεσμα ευνοεί την ανυπαίτια ομάδα, στην περίπτωση της διακοπής αγώνα ή αποχώρησης ομάδος, οπότε υπολογίζεται το ελάχιστο αποτέλεσμα που ευνοεί την ανυπαίτια ομάδα.

β) Με χρηματική ποινή από οκτώ χιλιάδες (8.000,00) ευρώ έως σαράντα χιλιάδες (40.000,00) ευρώ για τις ομάδες των επαγγελματικών κατηγοριών και με χρηματική ποινή έως δύο χιλιάδες (2.000,00) Ευρώ για τα ερασιτεχνικά σωματεία αν ο αγώνας δεν αρχίσει.