EURO 2016: Γαλλία-Αλβανία 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

EURO 2016: Γαλλία-Αλβανία

Ενημερώθηκε: 16/06/16 - 00:00

H Γαλλία, σε ένα πολύ δύσκολο, όπως εξελιχθηκε παιχνίδι, επικράτησε στο φινάλε της ιδαίτερα μαχητικής Αλβανίας με 2-0, χάρης σε τέρματα του Αντουάν Γκριεζμάν στο 89ο λεπτό και του Ντιμίτρι Παγιέ στο 95ο.

Μετά από ένα φλύαρο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι Γάλλοι είχαν την κατόχη αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Αλβανίας, ξεκίνησε ένα δεύτερο ημίχρονο στο οποίο οι παίχτες του Ντιντιέ Ντεσάμπ, μπήκαν αποφασισμένοι για να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Ζιρού έχανε τις ευκαιρίες (δοκάρι) και το κατάμεστο "Βελοντρόμ" της Μασσαλίας, δεν μπορούσε να πιστέψει πως οι "τρικολόρ" θα "στραβωπατήσουν" απέναντι στην Αλβανία.

Στο 89ο λεπτό, ο Αντουάν Γκριεζμάν έλυσε τον "¨γόρδιο δεσμο" της Αλβανικής άμυνας και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Την χαριστική βολή έδωσε με υπέροχο σόλο ο Ντιμίτρι Παγιέ στο 95ο λεπτό.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Αλβανία: Μπερίσα, Χισάι, Αγιέτι, Λίλα, Αγκόλι, Κουκέλι, Μεμουσάι, Αμπράσι, Ρόσι, Σαντικού, Λεντζάνι

Γαλλία: Γιορίς, Σανιά,Κοσιελνί, Ραμί, Εβρά, Καντέ, Ματουιντί, Μαρσιάλ, Παγέ, Κομάν, Ζιρού.