Premier League: Νίκες ελπίδας για Σίτι και Τσέλσι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 30/12/18 - 18:27

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε εκτός έδρας της Σαουθάμπτον με 3-1 και επέστρεψε στις νίκες μετά τις δύο σερί ήττες από Κρίσταλ Πάλας και Λέστερ και στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και το -7 από τη Λίβερπουλ.

Οι «πολίτες» προηγήθηκαν γρήγορα με τον Νταβίντ Σίλβα, για να έρθει η απάντηση από πλευράς «άγιων» με τον Πιέρ Εμίλ Χόιμπιεργκ.

Η Μάντσεστερ είχε την τύχη με το μέρος της λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν το σουτ του Ραχίμ Στέρλινγκ κόντραρε πάνω στον Ρίτσαρντ Γουάρντ-Πρόουζ. Ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σέρχιο Αγουέρο, με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, «καθάρισε» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Ο Ενγκολό Καντέ από καταπληκτική μπαλιά του Νταβίντ Λουίς πέτυχε στο 51’ το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ της Τσέλσι. Ήταν το τρίτο φετινό τέρμα για τον Γάλλο μεσοαμυντικό που αποδεικνύει πως έχει και άλλες αρετές.

Έτσι η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι εκμεταλλεύτηκε τη χθεσινή συντριβή της Άρσεναλ από τη Λίβερπουλ (5-1) και εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση, στο +5 από τους «κανονιέρηδες» και στο -1 από τη Μαν. Σίτι που έχει ένα ματς λιγότερο και στο -2 από την Τότεναμ.