LIVE: Παναθηναϊκός-Λαμία 1-0 (2-4 στα πέναλτι)

LIVE: Παναθηναϊκός-Λαμία (19:30, Cosmote Sport 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 24/01/19 - 22:44

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε μέσα στο ΟΑΚΑ η Λαμία, όπου επικράτησε με 4-2 του Παναθηναϊκού στα πέναλτι.

Ο Εμμανουηλίδης στο 83' είχε πετύχει το μοναδικό τέρμα της συνάντησης και με το 1-0 έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στον επιπρόσθετο χρόνο δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Η Λαμία ήταν αλάνθαστη και πανηγύρισε την πρόκριση, επιβεβαιώνοντας ταυτόχρονα ότι είναι ο κακός δαίμονας των «πρασίνων».

Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν οπωσδήποτε νίκη για να έχει ελπίδες πρόκρισης και προσπάθησε από το πρώτο λεπτό να επιβάλει το ρυθμό του. Βρήκε, όμως, απέναντί του μία πολύ καλά στημένη και διαβασμένη Λαμία. Στο 8' οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά ο Χατζηγιοβάννης δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του στην παράλληλη σέντρα του Καμπετσή. Στο 15' η Λαμία έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Καραμάνος αστόχησε μπροστά από τον Διούδη.

Η επόμενη μεγάλη φάση στην αναμέτρηση καταγράφηκε στο 55'. Ο Μακέντα τροφοδότησε τον Κουρμέλη, αλλά η προβολή του σταμάτησε στον Μελίσσα. Στο 83' ήρθε η λύτρωση για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάννης έβγαλε τη σέντρα και ο Εμμανουηλίδης που είχε μπει στο 67' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο επιπρόσθετος χρόνος ξεκίνησε εντυπωσιακά με τη Λαμία να χάνει δύο κλασικές ευκαιρίες και ο Παναθηναϊκός μία.

Στο 94' ο Επστάιν βγήκε τετ α τετ με τον Διούδη, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των «πρασίνων». Ενα λεπτό αργότερα ο Ρόμαρτς είδε τη κεφαλιά του να σταματάει στο δοκάρι του Διούδη και να χάνει δεύτερη μεγάλη ευκαιρία. Στην αντεπίθεση ο Βέργος βγήκε τετ α τετ με τον Μελίσσα, αλλά ο πορτιέρο της Λαμίας κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο 120' oι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να πετύχουν το νικητήριο τέρμα, αλλά ο Ασίγκμπα έδιωξε σωτήρια κι ενώ η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα.

Στη διαδικασία των πέναλτι για τον Παναθηναϊκό σκόραραν οι Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (αστόχησαν οι Κάτσε, Κουρμπέλης). Για την Λαμία ευστόχησαν οι Επστάιν, Μπουλούλης, Ρόμανιτς, Καραμάνος

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνα)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (79' Βέργος), Κάτσε, Χατζηθεοδωρίδης (46' Κουρμπέλης), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής (67' Εμμανουηλίδης), Μακέντα

Λαμία: Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος (53' λ.τρ. Βάντερσον ), Αντέτζο, Καρυπίδης, Καραγκούνης (71' Επστάιν), Καραμάνος, Ρόμανιτς, Τόμας (72' Πλιάτσικας), Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Μπουλούλης.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Παναθηναϊκός
1-0
Λαμία
Λαμία
  • 22:36

4-2 η Λαμία, με την εύστοχη εκτέλεση του Καραμάνου και έτσι περνάει αυτή στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας!

• 21:47
    105’

Ωραία κάθετη πάσα του Μπουζούκη για τον Μακέντα, το πλασέ του οποίου στην κίνηση είναι αδύναμο και καταλήγει στην αγκαλιά του Μελίσσα.

• 21:40
    98'

Σέντρα του Εμμανουηλίδη από δεξιά, ο Βέργος πήρε την κεφαλιά αλλά χωρίς να βρει στόχο.

• 21:39
    95'

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Βέργο να βγαίνει τετ α τετ με τον Μελίσσα αλλά να σουτάρει πάνω του!

• 21:38

Τρομερό ξεκίνημα στην παράταση με δυο μεγάλες στιγμές για κάθε ομάδα! Δοκάρι για τη Λαμία από τον Καραμάνο!

• 21:24
    96'

Λήξη του ματς, με νίκη 1-0 του Παναθηναϊκού κι ως εκ τούτου οδηγούμαστε σε παράταση

• 21:20
    90'
    Φάση για τον Παναθηναϊκό!

Κεφαλιά του Κολοβέτσιου, υπό την πίεση του Καραμάνου, έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Μελίσσα

• 21:13
    83'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

Ο Εμμανουηλίδης βρίσκεται στο δεύτερο δοκάρι και αμαρκάριστος στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα, λυτρώνοντας την ομάδα του!

• 21:07
    80'
    Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Μέσα Βέργος, έξω Μαυρομάτης.

• 21:01
    73'
    Αλλαγή για τη Λαμία

Ο Τομάς δίνει τη θέση του στον Πλιάτσικα.

• 20:59
    71'

Μέσα ο Επστάιν, έξω ο Καραγκούνης

• 20:59
    70'
    Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό!

Ο Εμμανουηλίδης γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, σουτάρει με δύναμη, αλλά πάνω στον Μελίσσα που μπλοκάρει!

• 20:55
    67'

Έξω ο Καμπετσής μέσα ο Εμμανουηλίδης

• 20:47
    56'
    Τεράστια φάση για τον Παναθηναϊκό!

Ο Μακέντα κάνει το γύρισμα από δεξιά και ο Κουρμπέλης κάνει εξ επαφής το πλασέ, για να βρει η μπάλα πρώτα στο σώμα του Μελίσσα και μετά στον Βάντερσον προτού καταλήξει κόρνερ!

• 20:40
    53'

Μέσα ο Βάντερσον, έξω ο Βασιλαντωνόπουλος.

• 20:34
    46'
    Β' μέρος

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα

• 20:32

Ο Κουρμπέλης θα αντικαταστήσει τον Χατζηθεοδωρίδη

• 20:26

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει χώρους και φαντασία να φτιάξει κάτι, η Λαμία κλείνει σωστά και δεν ζορίζεται ιδιαίτερα μέχρι στιγμής...

• 20:21
    45'

Λήξη του πρώτου μέρους, χωρίς καθυστερήσεις, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

• 20:05
    31'
    Νέα φάση για τον Παναθηναϊκό!

Ο Ινσούα κλέβει τη μπάλα και μπαίνει μέσα στην περιοχή, αλλά σουτάρει βιαστικά και πάνω στον Μελίσσα

• 20:01
    28'
    Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό

Ο Χατζηθεοδωρίδης σουτάρει μέσα από την περιοχή και ο Μελίσσα διώχνει σε κόρνερ, που περνάει χωρίς αντίκρισμα όμως...

• 19:57
    26'

Σουτ του Μακέντα από δύσκολη θέση, μέσα δεξιά, ο Μελίσσας μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια

• 19:54
    15'
    Μεγάλη φάση για τη Λαμία!

Ο Καραμάνος βγήκε τετ α τετ με τον Διούδη, αλλά το πλασέ του από θέση μέσα αριστερά πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του δεύτερου!

• 19:33
    1'

Ξεκίνησε το ματς

• 18:48

Στο πρώτο παιχνίδι, η Λαμία είχε επικρατήσει με 1-0 των "πρασίνων", έχοντας πλέον το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση.

• 18:48
    Αναπληρωματικοί των δυο ομάδων

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Δώνης, Εμμανουηλίδης, Βέργος, Κουρμπέλης, Παντελάκης, Κουλιμπαλί

Λαμία: Κατσικάς, Πλιάτσικας, Αναστασιάδης, Επστάιν, Σκαρντοβέλι, Τσούκαλος, Κωστίκας

• 18:47

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Γιόχανσον, Μαυρομμάτης, Κολοβέτσιος, Κάτσε, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης, Μακέντα, Καμπετσής

Λαμία (Μάκης Χάβος): Μελισσάς, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Καρυπίδης, Καραγκούνης, Καραμάνος, Ρόμανιτς, Τόμας, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Μπουλούλης

• 18:47

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 18:39

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης για το Κύπελλο Ελλάδος, ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τη Λαμία.